05.09.2014, 12:19

Ile tak naprawdę kosztuje kredyt samochodowy?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Ile tak naprawdę kosztuje kredyt samochodowy?

Na kredyt samochodowy składa się kilka kosztów. By porównać rentowność danej oferty, proponowanej nam przez bank, warto mieć świadomość tego, na jakie elementy umowy zwracać uwagę.

Kredyty samochodowe mogą być drogie i to często przeraża kredytobiorców. Nie wolno jednak w tej materii uogólniać. Na rynku jest wiele produktów, które wyróżniają się atrakcyjnymi warunkami cenowymi. Pod tym względem prezentują się one bardzo ciekawie. Zanim przystąpimy do wyboru konkretnej oferty, warto po prostu zorientować się, na jakie koszty będziemy narażeni, decydując się na skorzystanie z kredytu samochodowego.

Koszty kredytu samochodowego można podzielić na trzy grupy: te związane z udzieleniem go, koszty dodatkowe, a także koszty bieżące.

W gronie tych pierwszych znajdują się takie wydatki, jak opłata za wydanie promesy kredytowej czy opłata za rozpatrzenie naszego wniosku. W tej grupie są także koszty ustanowienia zabezpieczeń, koszty przekazania środków (w formie przelewu lub przekazu bankowego), a także koszty ubezpieczeń samego kredytu. Należy tu także dołączyć koszty związane z wyceną pojazdu, jak również prowizję vel opłatę przygotowawczą. Dotyczy ona przygotowania i uruchomienia kredytu. Wpłacamy ją jednorazowo. Jeśli decydujemy się na refinansowanie, to trzeba liczyć się też z koniecznością uiszczenia opłaty za zaświadczenie o kredycie i za dokumentację.

Jeśli chodzi o dodatkowe opłaty, które pojawiają się tylko w chwili, kiedy jakaś z wymienionych sytuacji zaistnienie, to możemy mieć do czynienia z takimi kosztami, jak prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu, opłata za zmianę pojazdu w trakcie kredytowania, wszelkiej maści opłaty związane z konkretnymi zmianami w umowie kredytowej, a także prowizja za przewalutowanie naszego kredytu. Bank może także naliczyć opłatę (prowizję) od zmiany okresu kredytowania, zmiany harmonogramu rat czy oprocentowania.

Na koniec rzućmy okiem na opłaty, które stanowią esencję kredytu samochodowego, czyli opłaty bieżące związane z ratą kredytową. Na nie składa się oprocentowanie, a także koszty ubezpieczenia kredytu i przedmiotu kredytowanego. Oprocentowanie jest sumą marży banku i stopy bazowej.

Podsumowując, dopiero spojrzenie na te wszystkie koszty pozwoli nam stwierdzić, ile dokładnie będzie nas kosztować kredyt samochodowy. Zanim więc zdecydujemy się na wzięcie takiego kredytu, warto obliczyć wszystkie aktualne i potencjalne opłaty, aby mieć jasny i klarowny obraz tego, jakie wydatki nas czekają.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (05.09.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
878 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Deutsche Banku 10.2.2016 17:50 przez:
estimo
Czy oprocentowanie lokat wreszcie urośnie 26.5.2015 8:37 przez:
Irek

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie mieszkania na co zwracać uwagę 26.6.2015 11:15 przez:
wazerka

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Samodzielna windykacja - korzystał ktoś? 15.5.2015 9:46 przez:
tales

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Abonament, który ma wszystko za darmo i bez limitu. 26.11.2015 15:21 przez:
Jędrula

forum gsm