08.08.2014, 11:53

Czy ratę kredytu samochodowego można zawiesić?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Czy ratę kredytu samochodowego można zawiesić?

Nie jest żadną tajemnicą, że auta najczęściej są kupowane za kredyty samochodowe. Na rynku kredytowym jest wiele tego typu ofert. To co może zastanawiać to, czy w razie problemów ze spłatą rat, jest możliwe ich zawieszenie?

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z kredytu gotówkowego trzeba się zastanowić nad rozwiązaniami w przypadku kłopotów ze spłatą swojego zadłużenia. Wiele banków w swoich ofertach oferuje tak zwane "wakacje kredytowe". Jest to nic innego jak zawieszenie spłaty kredytu na pewien okres (zwykle od 1 do 6 miesięcy) i na określonych warunkach. Warto wybierać takie oferty w bankach, które przewidują podobne rozwiązania w spłacie kredytów. Oczywiście zawsze istnieje możliwość porozumienia z bankiem nawet wówczas, jeśli w ofercie nie były ujęte poślizgi w spłacie kredytu. Banki często w takich przypadkach podejmują decyzje korzystne dla swoich klientów, jednak nie są do tego zobligowane, zdarzały się również przypadki braku zgody na wydłużenie okresu spłaty.

Wakacje kredytowe to nic innego jak wydłużenie okresu spłaty, co niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami. Odesłanie na "wakacje" spłaty swoich zadłużeń kredytowych może być różnie interpretowane przez banki i kredytobiorców. Może się zdarzyć, że klienci starający się o odroczenie spłaty kredytów mają na myśli zarówno kapitał, jak i odsetki, natomiast banki często odraczają spłatę tylko części kapitałowej. Dlatego przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu, a potem o odroczeniu spłaty swojego zadłużenia, warto dokładnie to sprawdzić. W każdym z banków może być inna częstotliwość udzielania wakacji kredytowych oraz różny okres trwania przerw w spłacie kredytu. W niektórych ofertach są też ustalane terminy, kiedy kredytobiorca powinien zawiadomić bank o chęci przerwy w spłacie kredytu.

Każdy kredyt powinien zostać spłacony w określonym czasie. Kredyty samochodowe są udzielane przez banki na nie więcej niż 10 lat, ale pojawiają się też oferty, w których spłata nie przekracza 7-8 lat. Jeżeli zawieszenie spłaty kredytu (również samochodowego), przekracza termin jego spłaty, to bank może nie udzielić na to zgody. Nie należy również zapominać o kosztach, bowiem każde wydłużenie okresu spłaty to rosnące odsetki oraz dodatkowe opłaty: za aneks do umowy, nowy harmonogram spłaty kredytu oraz inne dodatkowe usługi. Dlatego warto się dobrze zastanowić, czy w danym przypadku wakacje kredytowe są opłacalne.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (08.08.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
1002 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora