06.08.2014, 10:13

Numer VIN niezbędny do wniosku o kredyt samochodowy?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8     / 10 (oddano 1 głosów)

Numer VIN niezbędny do wniosku o kredyt samochodowy?

Składając wniosek o kredyt samochodowy, należy dołączyć do niego odpowiednie dokumenty, takie jak: dowód osobisty, zaświadczenia o zatrudnieniu i uzyskanych dochodach, a w przypadku przedsiębiorstw: NIP, REGON oraz wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Czy konieczne jest również okazanie numeru VIN?

Uproszczenie procedur udzielania kredytów samochodowych, nie oznacza, że samo złożenie wniosku wystarczy do przyznania kredytu na zakup samochodu. Z pewnością bank zażąda od starającego się o taką pożyczkę dowodu potwierdzającego tożsamość klienta oraz dokumentów pozwalających bankowi zweryfikowanie jego zdolności kredytowej. Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą musiały dostarczyć do banku NIP, REGON oraz wpis do rejestru działalności gospodarczej, a także rozliczenia z ZUS oraz fiskusem. Ostatnio pojawiły się informacje o konieczności dołączenia do wniosków numerów VIN samochodów, które kredytobiorcy mają zamiar kupić. A czym jest numer VIN?

Numer VIN to numer nadwozia samochodu. Jest to zestaw znaków nadanych pojazdowi przez producenta identyfikujących konkretny pojazd. Numer VIN składa się z trzech części: WMI – światowy symbol producenta, VDS – opis modelu oraz VIS – numer seryjny. Numer VIN można sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym w polu oznaczonym literą E oraz na tabliczce znamionowej auta (na wewnętrznej stronie przedniej ściany auta, tuż przy drzwiach lub na stopniach wejściowych w pierwszych drzwiach auta). Jest to bardzo ważny numer, niestety tak jak numery silnika, często przebijany przez złodziei handlujących kradzionymi autami. Na szczęście w Internecie można sprawdzić historię auta za pomocą systemu informatycznego CEPiK, który sprawdza wiarygodność pojazdów na podstawie numeru VIN, numeru rejestracyjnego oraz daty pierwszej rejestracji.

Okazuje się, że pomysł ze sprawdzeniem numeru VIN bardzo podoba się kierowcom, którzy przed zakupem pojazdu używanego będą mogli sprawdzić, czy samochód nie pochodzi z kradzieży. W taki sposób będzie można dokładnie przyjrzeć się historii każdego pojazdu, który ma się zamiar kupić. Do niedawna taka możliwość była dostępna tylko przez policję i straż graniczną.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (06.08.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
878 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora