01.04.2014, 11:15

Na czym polegają kredyty balonowe?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Na czym polegają kredyty balonowe?

Kredyt balonowy to interesujące narzędzie bankowe, pozwalające na skredytowanie samochodu w tani sposób. Z tego powodu warto wiedzieć, na czym dokładnie kredyty tego typu polegają.

Pod nazwą „kredyt balonowy” kryje się specjalny instrument finansowy powstały w szczególności z myślą o osobach zainteresowanych kupnem samochodów. Jest to główne pole funkcjonowania tego typu kredytów, aczkolwiek zdarza się również, że są one przeznaczane na pokrycie kosztów nabycia innych środków trwałych. Kredyt balonowy to rodzaj kredytu, który składa się - w zależności od rodzaju - albo z dwóch równych (wysokich rat), trzech rat lub wielu małych rat plus jednej wysokiej raty na sam koniec okresu kredytowania. Banki w tym zakresie mają dla swoich klientów dość szerokie spektrum możliwości i w zależności od ich oczekiwań są skore do przystawania na rozmaite opcje doboru rat.

Ogólnie rzecz ujmując, kredyt balonowy jest stosowany po to, aby kredytobiorca mógł mieć lepszą zdolność kredytową. Zazwyczaj odbywa się to w ten sposób, że jest ona wyliczana od kwoty, którą należy zapłacić w okresie kredytowania. Najlepiej pokazać to na przykładzie. Przy kredycie balonowym na 300 000 zł i 20 proc. wartości raty balonowej. W takiej sytuacji zdolność kredytowa klienta nie jest obliczana dla kwoty 300 tys. zł, ale dla 240 tys. zł., czyli sumie pozostałej po odjęciu największej raty.

Tego typu produkt finansowy jest wygodnym rozwiązaniem dla klientów, którzy posiadają duże oszczędności lub wiedzą, że będą na koniec okresu kredytowania posiadać większą kwotę pozwalającą na uregulowanie sumy pozostałej do spłaty.

Wspomnieliśmy na samym wstępie o tym, że kredyt balonowy może wystąpić także w formie 50/50 i formie trzyczęściowej. W przypadku tego rodzaju rat balonowych kredytobiorca zobowiązany jest do wykonania odpowiednio dwóch i trzech wpłat do banku. Zastępują one zwykłe raty kredytowe. Jeśli chodzi o okres kredytowania, to w przypadku wersji dwuczęściowej klient wpłaca na początek 50 proc. wartości zakupu danego przedmiotu. Jest to kapitał traktowany jako wkład własny. Kolejna część jest z kolei wpłaca najczęściej po upływie 12 miesięcy. Co się tyczy oprocentowania, to jest ono ustalane indywidualnie. Częstokroć banki decydują się na prowizję zamiast naliczania odsetek.

Podsumowując, kredyty balonowe to interesujące instrumenty, które wydają się być szczególnie atrakcyjne dla osób posiadających oszczędności. Warto jednak wspomnieć o tym, że zakres produktów, które mogą być kredytowane w ten sposób jest ograniczony, co może z kolei przekładać się na zawężenie grupy potencjalnych osób zainteresowanych tym produktem.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (01.04.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
899 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt bez odsetek - na czym polega? 4.5.2016 10:00 przez:
pitarek

forum o kredytach

Forum o lokatach
Na czym polegał wałek z polisolokatami? 9.5.2016 13:03 przez:
fed
Na czym można obecnie zarobić najwięcej? 11.5.2015 14:40 przez:
smay

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Bonus-malus na czym polega ? 21.4.2016 10:41 przez:
kaplok

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Na czym oszczędzać w firmie? 15.9.2014 10:10 przez:
bogata

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Plus, mix czy abonament? 21.4.2016 20:05 przez:
anna p

forum gsm