29.01.2014, 15:00

Patrz na oprocentowanie rzeczywiste kredytów samochodowych

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Patrz na oprocentowanie rzeczywiste kredytów samochodowych

Decydując się na zaciągnięcie kredytu samochodowego, warto sprawdzać jego rzeczywiste oprocentowanie (RRSO), które pozwala zapoznać się z łącznymi kosztami kredytu.

Kredyty samochodowe do wysokości 255 550 zł są kredytami konsumenckimi. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim banki są zobowiązane do informowania klientów o wartości wskaźnika RRSO w reklamach oraz ulotkach handlowych tego rodzaju pożyczek. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to wskaźnik wprowadzony we wszystkich krajach Unii Europejskiej, pozwalający na łatwe porównywanie kredytów. Wskaźnik RRSO informuje nie tylko o oprocentowaniu nominalnym pożyczki, ale również o wielu dodatkowych opłatach z nią związanych. Do takich wartości zaliczamy koszty przygotowania wniosku, opłaty administracyjne i prowizje.

Przy wstępnym porównaniu kosztów poszczególnych ofert kredytów samochodowych warto sugerować się wskaźnikiem RRSO. Trzeba jednak brać pod uwagę, że do miernika RRSO nie są wliczane wszystkie koszty kredytu. RRSO nie informuje między innymi o wydatkach wynikających z ubezpieczeń wymaganych przez wiele banków przy kredytach konsumenckich.

Oprocentowanie a wiek samochodu

Oprocentowanie nominalne kredytów samochodowych jest zależne od wielu czynników, do których należy między innymi wiek samochodu. Na najniższe oprocentowanie mogą liczyć klienci decydujący się na zakup nowego pojazdu. Z reguły im starsze auto, tym wyższe oprocentowanie nominale pożyczki. Z relatywnie niewielkim oprocentowaniem spotkają się klienci dokonujący zakupów pojazdów używanych dwu- lub trzyletnich. RRSO pożyczki na zakup samochodu kilkuletniego może być nawet dwa razy wyższe od RRSO zobowiązania finansowego na kupno nowego pojazdu.

Opłaty dodatkowe

Rzeczywiste roczne oprocentowanie, pomimo tego że nie uwzględnia wszystkich opłat związanych z kredytem samochodowym, jest znacznie lepszym miernikiem oceny atrakcyjności pożyczki niż oprocentowanie nominalne. Do najczęściej stosowanych dodatkowych opłat przy kredytach samochodowych można zaliczyć prowizje. Stali klienci banków, którzy posiadają w nich inne produkty finansowe, jak rachunek osobisty czy inny kredyt, mogą liczyć na obniżenie prowizji. Do kosztów dodatkowych kredytu samochodowego należą również opłaty przygotowawcze.

Porównując oferty kredytów samochodowych przy wykorzystaniu RRSO można wybrać najtańszy kredyt zarówno z punktu widzenia wysokości oprocentowania nominalnego, jak też opłat dodatkowych. RRSO nie wskazuje kosztów wynikających ze składek ubezpieczeniowych. Przy sprawdzaniu rocznej stopy oprocentowania kredytu warto brać pod uwagę wydatki wynikające z konieczności wykupienia ubezpieczenia. 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (29.01.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
896 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Czys stopy wreszcie wzrosną?! 1.10.2015 9:26 przez:
WitekGraba

forum o kredytach

Forum o lokatach
Czy oprocentowanie wreszcie wzrosnie? 19.2.2015 14:21 przez:
Janek

forum o lokatach

Forum finansowe dla firm
gdzie załatwić kredyt dla firmy? 30.10.2015 13:32 przez:
Tom-Nag

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Opinie o T-mobile. 15.2.2016 13:21 przez:
Róża

forum gsm