28.02.2014, 15:34

O zabezpieczeniach przy kredytach samochodowych

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

O zabezpieczeniach przy kredytach samochodowych

Zaciągnięcie kredytu na zakup samochodu jest interesującym rozwiązaniem z finansowego punktu widzenia, jednak wiąże się to z określonymi działaniami ze strony banku, które mają mu zagwarantować odzyskanie pożyczonych środków. Z tego powodu warto wiedzieć, jakie rodzaje zabezpieczeń stosuje się w umowie kredytowej.

Niestety niewiele osób może sobie pozwolić na zakup samochodu za gotówkę, dlatego najlepszym rozwiązaniem pozostaje w ich przypadku kredyt. Możemy zdecydować się na kredyt gotówkowy, który często przyznawany jest na nieco uproszczonych warunkach, a ponadto daje swobodę dysponowania otrzymanymi pieniędzmi. Musimy jednak w jego przypadku zazwyczaj liczyć się z dość wysokimi kosztami spłaty zobowiązania. Jeśli mamy pewność, że kwota kredytu zostanie przeznaczona na zakup auta, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kredyt samochodowy z zabezpieczeniem. Gwarantuje on znacznie niższe oprocentowanie, ponieważ bank skorzysta z jednej z kilku możliwości zabezpieczeń, które dadzą mu gwarancję, że kwota kredytu zostanie mu zwrócona w przypadku niewypłacalności kredytobiorcy.

Najczęściej wykorzystywaną przez banki formą zabezpieczenia kredytu samochodowego jest przewłaszczenie. W takiej sytuacji 49 proc. udziału we własności pojazdu znajduje się w rękach banku, ale większość, czyli 51 proc., należy do kredytobiorcy. Po spłacie ostatniej raty dochodzi do przerejestrowania, w wyniku którego kredytobiorca staje się jedynym właścicielem pojazdu.

Wśród popularnych zabezpieczeń na pojeździe wyróżniamy również przewłaszczenie warunkowe, gdzie kredytobiorca jest jedynym właścicielem samochodu, jednak w sytuacji, gdy dojdzie do przynajmniej 2-miesięcznego opóźnienia w spłacie kredytu, dochodzi do sytuacji opisanej powyżej, czyli przejęcia 49 proc. udziałów przez bank, aż do momentu całkowitej spłaty kredytu. Przewłaszczeniu może towarzyszyć depozyt karty pojazdu, uniemożliwiający kredytobiorcy sprzedaż auta lub jego przerejestrowanie.

Innym popularnym zabezpieczeniem jest zastaw rejestrowy dokonywany przez wpis w krajowym rejestrze zastawów w sądzie rejonowym. W tym przypadku bank ma prawo do zabrania samochodu i sprzedania go, w celu odzyskania pieniędzy, jeśli tylko kredytobiorca przestanie spłacać kredyt.

Jeszcze innym zabezpieczeniem jest cesja praw z polisy AC, czyli obowiązkowego ubezpieczenia w przypadku samochodów kupowanych za kredyt. W sytuacji, gdy dojdzie do zdarzenia, w którym ubezpieczonemu będzie przysługiwało odszkodowanie z tytułu AC, wypłacona przez ubezpieczyciela kwota trafi w ręce banku i będzie stanowiła część spłaty kredytu. Ten rodzaj zabezpieczenia stosowany jest przez praktycznie każdy bank.

Ponadto zabezpieczeniem kredytu samochodowego może być weksel in blanco, cesja z polisy na życie kredytobiorcy, a także poręczenie osoby trzeciej.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.02.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
896 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora