17.02.2014, 06:00

Co oznaczają raty balonowe przy kredycie samochodowym?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Co oznaczają raty balonowe przy kredycie samochodowym?

Coraz więcej osób kupuje sobie samochód na kredyt. Jedną z bardziej korzystnych pożyczek na zakup auta jest kredyt samochodowy z ratą balonową. Na czym polega?

Oczywiście najbardziej powszechnym sposobem spłaty kredytu samochodowego są tradycyjne raty kapitałowo-odsetkowe. W takiej sytuacji, decydując się na kupno pojazdu, zobowiązujemy się spłacać kredyt samochodowy regularnie co miesiąc, a każda rata obejmuje część kapitałową oraz odsetkową kapitału, jaki pozostaje do uregulowania. To, jak wysoka jest rata, zależy od czasu trwania kredytu, no i oczywiście od tego, jak drogi jest kupiony za niego samochód.

W ostatnim czasie osoby zainteresowane kupnem samochodów na kredyt mogą jednak skorzystać z innej propozycji, jaką jest kredyt samochodowy z ratą balonową. Określenie „rata balonowa” nie jest jeszcze dobrze rozpowszechnione i większość osób nie zdaje sobie sprawy, jak taki kredyt działa. Dlatego też warto przybliżyć jego specyfikę.

Tak jak wspomnieliśmy na początku, w standardowym kredycie każda rata składa się z części kapitałowej i odsetkowej. Spłacamy raty - w równej wysokości - przez ustalony z góry okres spłaty i z każdym miesiącem kwota należności się zmniejsza. W przypadku kredytu z ratą balonową sytuacja przedstawia się nieco inaczej. W jego przypadku zakup samochodu może być rozbity nawet na dwie raty (50 x 50) bądź więcej, przy czym czas odstępu między poszczególnymi płatnościami może wynosić nawet rok. Nazwa „rata balonowa” bierze się oczywiście stąd, że ostatnia rata jest najwyższa (bądź równa pierwszej - w przypadku opcji kredytu 50 x 50).

Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązań jest fakt, że w przypadku podobnych kredytów kredytobiorca płaci relatywnie niższe odsetki niż w przypadku rat równych lub malejących, jakie występują standardowo przy kredytach samochodowych.

Mając na uwadze te wszystkie czynniki, należy powiedzieć, że kredyt samochodowy z ratą balonową to doskonała opcja finansowania zakupu auta dla osób, które wolą zapłacić na koniec okresu kredytowania całą kwotę, a w trakcie jego trwania chcą unikać dużych rat.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (17.02.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
897 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Najnowsze