31.03.2014, 10:50

Czy nowa firma może liczyć na kredyt na samochód?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8     / 10 (oddano 1 głosów)

Czy nowa firma może liczyć na kredyt na samochód?

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej, jednym z podstawowych składników majątku trwałego jest samochód. Niestety, nie każdy początkujący przedsiębiorca może pozwolić sobie na jego zakup z własnych środków. Pozostaje więc skorzystać z kredytu samochodowego lub leasingu.

Bez względu na rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, posiadanie samochodu jest z pewnością niezwykle ważne dla każdego przedsiębiorcy. Niestety, na początku swojej przygody w biznesie, kiedy wydatki są bardzo wysokie, zakup samochodu za własne środki pieniężne może okazać się niemożliwy. W takiej sytuacji naturalne jest, że swój wzrok kierujemy na banki i ofertę kredytów samochodowych dla firm. Ta jest oczywiście niezwykle szeroka i daje bardzo duże możliwości. Problem pojawia się w momencie, gdy doradca dowiaduje się, że nasza firma dopiero rozpoczęła działalność. W znaczniej większości przypadków nasze starania zostaną wtedy odrzucone. Większość banków wymaga od swoich klientów spełnienia warunku w postaci odpowiedniego minimalnego okresu istnienia firmy na rynku. Ten bywa określany najczęściej na 12 miesięcy, choć czasami znaleźć można także propozycję dla firm 6-miesięcznych (np. Bank BPH, Raifeisen Polbank) czy nawet 3-miesięcznych (BNP Paribas). Jeśli jednak nie możemy pochwalić się takim stażem, nasze możliwości są znacznie ograniczone.

Korzystając z porównywarki finansowej Comperia.pl dowiadujemy się, że obecnie Idea Bank należy do tych nielicznych instytucji, która zechce skredytować nasz samochód, nawet wówczas, gdy dopiero startujemy z własną działalnością. Niestety, bank nie określa informacji o stosowanej standardowej marży, która jest negocjowana, a więc nie dowiemy się też, z jakim oprocentowaniem będziemy musieli się liczyć. Poziom oprocentowania nominalnego i RRSO poznamy dopiero podczas wizyty w banku. Mimo wszystko zdecydowanie warto zwrócić uwagę na ofertę Idea Banku. Bank ten kredytuje bowiem zarówno samochody osobowe, jak i ciężarowe, specjalistyczne i nawet poleasingowe. Z racji braku wymagań co do stażu firmy, bank nie wymaga też zaświadczenia z ZUS i US.

Jeśli warunki przedstawione przez Idea Bank nie okażą się dla nas satysfakcjonujące, alternatywą pozostają firmy leasingowe i pozabankowe firmy pożyczkowe. Korzystanie z usług tych drugich może okazać się jednak bardzo ryzykowne, szczególnie w sytuacji, gdy nie mamy pewności co do powodzenia naszego przedsięwzięcia. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie analiza ofert firm leasingowych, w przypadku których wymagania względem przedsiębiorcy będą niższe, a ostatecznie korzyści podatkowe mogą okazać się lepszym rozwiązaniem niż nawet sam kredyt.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (31.03.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
1002 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum