04.02.2014, 07:04

Kredyt samochodowy a VAT

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Kredyt samochodowy a VAT

Kredyt samochodowy jest intratną formą finansowania zakupu pojazdów na firmę, jednak ze względów podatkowych zdecydowanie częściej decydujemy się na leasing. A jak w przypadku kredytu samochodowego rozliczymy VAT?

Kupno samochodu jest jednym z częstszych wydatków przedsiębiorców i co oczywiste, chcą oni przeprowadzać tę transakcję na możliwie najkorzystniejszych warunkach. W tym celu mogą oczywiście wykorzystać środki pieniężne firmy, ale mogą też zdecydować się na finansowanie zewnętrzne. W tym przypadku do dyspozycji mają leasing i kredyt. Nas szczególnie interesuje ta druga opcja.

Jeśli zdecydujemy się na kredyt, mamy do dyspozycji dwie możliwości: kredyt samochodowy i kredyt obrotowy. W pierwszym przypadku decydujemy się na kredyt celowy, a więc pozyskane z banku pieniądze musimy bezwzględnie przeznaczyć na zakup pojazdu spełniającego wymogi umowy. W przypadku kredytu obrotowego możemy przeznaczyć uzyskane fundusze na dowolny cel, a samochód może być jednym z nich. Warto zaznaczyć, że kredyt obrotowy będzie z pewnością wyżej oprocentowany niż kredyt samochodowy, dlatego ten drugi stanowi lepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy mamy pewność, że pożyczkę przeznaczymy na zakup samochodu.

Kolejną ważną kwestią w przypadku kredytu samochodowego jest VAT. W roku obecnym możemy rozliczyć 60 proc. podatku VAT zawartego w cenie zakupu, jednak nie może to być kwota wyższa niż 6 tys. złotych. Niestety w przypadku kredytu samochodowego czy obrotowego, do kosztów można zaliczyć tylko odsetki od rat kredytowych, prowizje i opłaty bankowe, koszty eksploatacji i oczywiście koszt zakupu pojazdu odzwierciedlony w odpisach amortyzacyjnych, przy czym tylko od tej części, której jesteśmy właścicielem. Zazwyczaj bowiem banki ustanawiają zabezpieczenie na pojeździe i stają się współwłaścicielami pojazdu o udziale 49 proc.

Właśnie  w kwestii odliczeń podatku uwidacznia się przewaga leasingu operacyjnego, który pozwala na odliczenie 60 proc. VAT z każdej raty leasingowej. Choć łączna wysokość odliczonego z tego tytułu podatku VAT nie może przekroczyć 6 tys. zł, to mamy też możliwość zapisania w kosztach kwotę netto powiększoną o wartość podatku VAT, którego nie możemy odliczyć. Co więcej, wykupienie samochodu po zakończeniu okresu leasingu skutkuje tym, że z punktu widzenia prawa podatkowego dokonujemy drugiej, odrębnej transakcji, przez co możemy odliczyć VAT po raz drugi.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (04.02.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
878 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora