20.06.2014, 11:16

Czy przy kredycie samochodowym bank zawsze sprawdza BIK?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Czy przy kredycie samochodowym bank zawsze sprawdza BIK?

Wiele osób na hasło „BIK” reaguje nerwowo - zadaniem tej instytucji jest bowiem archiwizowanie naszych poczynań związanych ze spłatą finansowych zobowiązań. Czy przy kredycie samochodowym bank również zawsze sprawdza nasz BIK?

Kredyt samochodowy jest jedną z ofert kredytowych, jaką posiadają banki. Coraz więcej osób korzysta z takich rozwiązań. Zdecydowaną zaletą kredytu samochodowego jest jego cena. Kredyt gotówkowy, czyli najchętniej zaciągany kredyt konsumencki, jest bowiem znacznie droższy niż klasyczny kredyt samochodowy. Osoby, które wiedzą, że ich historia kredytowa w BIK-u nie prezentuje się najlepiej, często zastanawiają się, czy istnieje szansa na uzyskanie przez nich kredyt na samochód z pominięciem BIK-u.

Jeśli dany klient ma złą historię kredytową, próby uzyskania finansowania w banku są z góry skazane na klęskę. Taki klient jest dla banku wysoce niewiarygodny. Gdyby banki pomijały etap weryfikacji raportu o wnioskodawcy w Biurze Informacji Kredytowej, ponosiłyby zbyt duże ryzyko w związku z tym, że mogłyby udzielić finansowania osobie, która nie spłaca terminowo swoich zobowiązań. Dług w takiej sytuacji byłby trudny do odzyskania. By uniknąć tego zagrożenia, każdy bank jest zobowiązany do korzystania z bazy BIK.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w BIK-u znajdują się informacje zagrażające im przy próbie zaciągnięcia kolejnego kredytu. W jaki sposób możemy dowiedzieć się o naszej historii w BIK-u? Najlepszym sposobem jest sprawdzenie samodzielnie raportu o własnej osobie. Taki raport może być dwa razy w ciągu roku pobrany bez dodatkowych opłat. Należy jednocześnie zrobić wszystko, aby zrekompensować grzechy finansowe z przeszłości. W lwiej części przypadków oznacza to spłacenie wszelkich dotychczasowych kredytów konsumpcyjnych czy ratalnych, spłatę zadłużeń na kartach kredytowych itp. Jeśli opóźnienia w spłatach rzeczywiście występowały, warto po całkowitym uregulowaniu zobowiązania wystosować wniosek do byłego już kredytodawcy o usunięcie danych o spłaconym długu z rejestru BIK. Warto dodać, że może to nie być możliwe do zrealizowania w przypadku zaległości mocno przeterminowanych.

Oczywiście, sam raport z BIK-u nie jest jedynym wyznacznikiem dla banku w sprawie wydania decyzji kredytowej, jednak pełni on duże znaczenie w kwestii przyznania finansowania. Ważnym czynnikiem jest też nasza sytuacja finansowa, mianowicie dochód netto, forma zatrudnienia i okres zatrudnienia, które pozwalają na ocenę zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (20.06.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
896 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
procedura kredytu samochodowego 23.9.2016 2:47 przez:
karol84
Kredyt na mieszkanie dla singla. 12.5.2016 9:07 przez:
Mieszko

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
Bonus-malus na czym polega ? 21.4.2016 10:41 przez:
kaplok

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Podatek od sprzedawanej nieruchomości gruntowej 3.7.2019 18:47 przez:
Cappieevan
Sprzedaż na allegro - muszę założyć działalność? 29.12.2015 15:29 przez:
Noemi22

forum finansowe dla firm