24.11.2013, 06:05

Czym się różni kredyt samochodowy od leasingu?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 4 głosów)

Czym się różni kredyt samochodowy od leasingu?

Pomimo tego, iż sięganie po kredyt jest niezwykle powszechną formą finansowania dokonywanych przez nas zakupów, wiele osób w dalszym ciągu myli pojęcia kredytu samochodowego oraz leasingu. Przyczyną tej sytuacji są podobieństwa, które łączą te produkty. Należy jednak pamiętać o tym, że bez względu na występujące pomiędzy nimi cechy wspólne, kredyt oraz leasing rządzą się własnymi prawami. 

Wybór odpowiedniej formy finansowania jest niezwykle trudny, zwłaszcza gdy nasz zakup opiewa na relatywnie wysoką kwotę, co ma miejsce m.in. w sytuacji, gdy planujemy kupno samochodu. Głównymi źródłami finansowania w naszym kraju są w tym przypadku kredyt samochodowy oraz leasing. Przy wyborze pierwszej z przedstawionych ewentualności całość kosztów związanych z planowanym przez nas wydatkiem finansuje bank. To, jaką przedstawi nam ofertę (a więc w głównej mierze wysokość oprocentowania), zależy natomiast od wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj pojazdu, który zamierzamy nabyć - to, czy pochodzi on z rynku wtórnego czy pierwotnego. Niemałą rolę w tym procesie odgrywa także waluta, w której chcemy spłacać dług.

Leasing jest z kolei formą dzierżawy, polegającą na tym, że leasingodawca decyduje się na przekazanie nam praw własności użytkowania pojazdu w zamian za określone opłaty. Warto także pamiętać o tym, że leasing pojazdu jest możliwy wyłącznie w przypadku zakupu na fakturę VAT, a wykupienie samochodu wymaga odpowiednich ustaleń prawnych.

A teraz kilka słów o kosztach. Koszty dotyczące finansowania samochodu zależą od wielu zmiennych. Każda instytucja nakłada obostrzenia, których celem jest przede wszystkim zabezpieczenie udzielanej pożyczki. W przypadku kredytu samochodowego jest to sam samochód oraz wszelkie opłaty rejestrowe. Jednak, konkludując koszty, okazuje się, że kredyt samochodowy może być tańszy od leasingu. Dodatkowo, kredyt ma to do siebie, że kredytobiorca swojej własnej woli może go wcześniej spłacić. Większość banków nie pobiera opłat czy dodatkowych prowizji za taką operację. Z kolei, jeżeli chodzi o leasing, potencjalny nabywca nie może liczyć na wcześniejsze przejęcie auta na własność. Jego zaletą jest jednak to, że opłaty są zazwyczaj stałe, co nie jest cechą kredytu samochodowego.

Podjęcie decyzji w kwestii formy i okresu finansowania nie jest łatwe, z pewnością powinno ją poprzedzić dokładne zapoznanie się z ofertami dostępnymi na rynku. Jeżeli to nie okaże się wystarczające, z pomocą przyjdzie nam wykwalifikowany doradca finansowy, niezwiązany bezpośrednio z żadną instytucją kredytową. 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (24.11.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
881 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Czy zakup działki z kredytem to inwestycja ? 1.4.2016 11:02 przez:
Rupi

forum o kredytach

Forum o lokatach
e-Lokata Rentierska Noble Bank - co sądzicie? 15.3.2016 12:10 przez:
jakson

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Czym się różni IKE od IKZE? 21.8.2015 13:05 przez:
LeonLisz

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
czym się różni karta płatnicza od debetowej? 26.1.2016 13:41 przez:
Mieszko
Czym się różnią karty Visy i Mastercard? 16.9.2015 7:49 przez:
lincoln

forum finansowe dla firm

Najnowsze