05.07.2019, 09:41

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem z dopłatą MdM?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 3 głosów)

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem z dopłatą MdM?

Mieszkanie z obciążoną hipoteką można sprzedać, ale jeśli zostało kupione na kredyt hipoteczny z dopłatą MdM, kredytobiorca może się narazić na kary finansowe.

Każdą nieruchomość, nawet z obciążoną hipoteką, można sprzedać w dowolnej chwili – o ile tylko znajdzie się kupiec, a jej stan prawny nie budzi zastrzeżeń. Nie można jednak razem z mieszkaniem odsprzedać kredytu, który został wcześniej zaciągnięty na zakup lokalu.

Dodatkowy problem może się pojawić, gdy mieszkanie zostało kupione na kredyt hipoteczny z dopłatą z programu Mieszkanie dla Młodych. Kredytobiorca może ponieść wówczas duże koszty.

Obowiązkowe zwolnienie hipoteki

Jeśli na mieszkaniu jest ustanowione zabezpieczenie hipoteczne, do sfinalizowania transakcji obecny właściciel nieruchomości będzie potrzebował zgody swojego banku na zwolnienie hipoteki. Zgoda zostanie udzielona pod warunkiem całkowitej spłaty pozostałego zadłużenia (alternatywą może być przeniesienie zabezpieczenia na inną nieruchomość).

Do 3% prowizji od wcześniejszej spłaty

Pozbywając się kredytu przed czasem, kredytobiorca zwraca bankowi jedynie kwotę kapitału pozostałego do spłaty – bez odsetek, które zostałyby doliczone do przyszłych rat, jeśli byłyby nadal opłacane zgodnie z harmonogramem.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (w przypadku umów zawartych po 22 lipca 2017 r.) od nadpłat kredytu hipotecznego z oprocentowaniem zmiennym (a takich w Polsce udziela się najwięcej) każdy bank może naliczyć dodatkową opłatę – ale tylko w ciągu 3 pierwszych lat. Prowizja od wcześniejszej spłaty może wynieść maksymalnie 3% kwoty spłaconej przedterminowo.

Kto będzie musiał zwrócić dopłatę MdM?

Na dodatkowe koszty narażeni są beneficjenci programu Mieszkanie dla Młodych. Osoby, które spłacą kredyt MdM przed upływem 5-letniego okresu karencji, będą musiały oddać środki otrzymane w ramach dofinansowania. Ale nie wszystkie. Kwota zwrotu zostanie obliczona z uwzględnieniem czasu, jaki pozostał do upływu karencji.

wysokość zwrotu = otrzymana dopłata * (liczba pełnych miesięcy pozostałych do zakończenia okresu 5 lat / 60)

Przykład: jeśli kredytobiorcy pozostał rok do zakończenia okresu 5 lat, będzie musiał zwrócić 20% otrzymanej dopłaty. Osoba, która sprzeda mieszkanie po 2,5 roku od zakupu, zostanie zobowiązana do zwrotu 50% dopłaty.

Okres 5 lat jest naliczany w pełnych latach kalendarzowych. W praktyce karencja trwa więc dłużej: do końca roku, w którym dokonano zakupu mieszkania + 5 pełnych, kolejnych lat kalendarzowych.

Okres karencji nie dotyczy beneficjentów, którzy skorzystali z programu przed 1 września 2015 r. Ci mogą sprzedać nieruchomość w dowolnym czasie, bez narażania się na zwrot dofinansowania.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (05.07.2019).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
945 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o ubezpieczeniach
Czy można ubezpieczyć nagrobek? 11.4.2016 11:24 przez:
ania-s
Czy można ubezpieczyć w pakiecie trzy mieszkania? 5.3.2016 13:31 przez:
klaudyyna

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Czy można coś wyłudzić na NIP firmy? 3.11.2015 15:03 przez:
AdamSyla

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Czy można zerwać umowę abonamentową 21.5.2015 13:49 przez:
pomaranek

forum gsm