11.12.2017, 17:57

Zadłużenie frankowiczów zmalało o 6,8%. Kurs najlepszy od trzech lat

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Zadłużenie frankowiczów zmalało o 6,8%. Kurs najlepszy od trzech lat

Frankowicze mają powody do radości. Za 1 CHF zapłacą już tylko 3,59 zł – to najkorzystniejszy kurs od niemal trzech lat. Łączne zadłużenie kredytobiorców frankowych zmniejszyło się dzięki temu aż o 6,8% w przeciągu ostatniego półrocza – podaje BIK.

Zadłużenie frankowiczów wynosi 141,60 mld zł, co stanowi 24% zadłużenia wszystkich kredytobiorców w Polsce – wynika z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej. Wskazana wartość uwzględnia wszystkie posiadane produkty kredytowe wskazanej grupy, a więc nie tylko kredyty we frankach, ale i te w złotówkach.

Z tytułu spłaty samych tylko kredytów frankowych do zwrotu pozostaje Polakom łącznie 114,03 mld zł. To mniej aż o 6,8% w stosunku do stanu z czerwca bieżącego roku. Wniosek: poziom zadłużenia we frankach znacząco maleje. Jest to w dużej mierze zasługa korzystnego dla frankowiczów kursu CHF. Frank szwajcarski kosztuje 3,59 zł (dane na dzień 8.12.2017). To najmniej od „czarnego” stycznia 2015 r.

Zgodnie z danymi BIK-u grono spłacających kredyty frankowe uszczupliło się w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2017 roku o 33,6 tys. osób. W tym czasie liczba kredytobiorców posiadających kredyt mieszkaniowy w złotówkach ciągle rośnie. Sukcesywnie malejący udział frankowiczów (aktualnie: 5,7%) w ogólnej liczbie kredytobiorców to zasługa znacznego ograniczenia udzielania kredytów walutowych.

Poniżej zamieszczamy kilka faktów dotyczących stanu zadłużenia zadłużenia Polaków pod kątem kredytów frankowych (źródło: BIK).

Ilu Polaków spłaca kredyt?

15,15 mln – liczba kredytobiorców w Polsce

868,32 tys. - liczba frankowiczów

Ile jesteśmy winni bankom?

583,03 mld zł – kwota pozostała do spłaty przez wszystkich kredytobiorców w Polsce (bez względu na walutę zadłużenia)

141,60 mld zł – kwota zadłużenia ogółem (we frankach i złotówkach) osób, które posiadają aktywną umowę przynajmniej jednego kredytu we frankach

114,03 mln zł – kwota zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych w CHF

Ile kredytów wspólnie obsługujemy?

27,57 mln – liczba kredytów obsługiwanych przez Polaków

1,77 mln – liczba kredytów (bez względu na walutę) spłacanych przez frankowiczów

6,4% - udział kredytów (bez względu na walutę) spłacanych przez frankowiczów

Co ciekawe, dane BIK-u wskazują, że frankowicz to przykładny kredytobiorca. Tylko 1,1% osób z zadłużeniem w CHF nieterminowo obsługuje swoje zobowiązania. Dobrą kondycję finansową osób spłacających zobowiązania we frankach potwierdzają wyniki ankiety przeprowadzonej w zeszłym miesiącu przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIK-u . Z badania wynika, że większość kredytobiorców w CHF pozytywnie odnosi się do swojej sytuacji materialnej i nie ma problemów ze spłatą rat.  

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (11.12.2017).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
950 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora