26.10.2017, 18:48

Koniec z kawalerkami mniejszymi niż 25 m kw.

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Koniec z kawalerkami mniejszymi niż 25 m kw.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce zaostrzyć obowiązujące przepisy dot. minimalnej powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych. Aktualnie minimalna wielkość kawalerki wynosi 24,1 m kw. Po zmianach przepisów limit ten zostanie podwyższony do 25 m kw.

Projekt nowelizacji rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, ma zostać zatwierdzony przez MIB jeszcze w listopadzie bieżącego roku. Po 5 miesiącach prac nad nowelizacją ministerstwo zamierza odświeżyć regulacje obowiązujące w budownictwie, dostosowując je do obecnych czasów. Jak podkreślał wiceminister MIB Tomasz Żuchowski na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury, istnieje potrzeba uwolnienia budownictwa od niepotrzebnych, przestarzałych już przepisów. 

Dzięki zmianom prawa deweloperzy mają zyskać większą swobodę przy opracowywaniu planów architektonicznych. Do tej pory kreatywność projektantów ograniczały sztywne zasady, które niekoniecznie najlepiej sprawdzają się w obecnych czasach. Przykładem może być obowiązek zapewnienia konkretnych podłączeń w pomieszczeniach, w skutek czego pralka zawsze musiała znajdować się w łazience. Ciągle niezgodne z prawem jest m.in. umiejscowienie aneksu kuchennego w pokoju. 

Choć ograniczenie zostanie utrzymane się w przypadku minimalnej powierzchni całego mieszkania (przy czym limit ten zostanie podwyższony z 24,1 m kw. do 25 m kw.), to zniesiony będzie limit minimalnej powierzchni poszczególnych pomieszczeń. Pozwoli to na wdrażanie nowoczesnych aranżacji mieszkań i dostosowanie kształtu pomieszczeń do indywidualnych potrzeb odbiorców. 

Zmieni się również odległość od lasu, w jakiej można stawić budynki. Obecnie wymagane jest zachowanie odległości 12 metrów. Po nowelizacji ustawy limit zostanie zmniejszony do 8 metrów.

Modyfikacje nie ominą zasad wyznaczania miejsc parkingowych i garażowych. Obecnie szerokość miejsca postojowego może wynosić 2,3 metra. Już wkrótce będzie to 2,5 metra. Przepis ma dotyczyć nie tylko parkingów osiedlowych, ale i innych, np. tych przy marketach. Pozostając w temacie pojazdów, warto wspomnieć, że osoby niepełnosprawne będą mogły liczyć na miejsca postojowe tuż przy budynkach - obecnie obowiązuje zachowanie ustalonej odległości.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (26.10.2017).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
999 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Które banki są polskie? 17.3.2015 13:54 przez:
aleca

forum o kredytach

Forum finansowe dla firm
Problem ze spłatą, nie wiem, co robić. 14.5.2015 9:42 przez:
hubertus

forum finansowe dla firm