Ustawa o kredytach hipotecznych: nowe przepisy dla pośredników już od soboty

2017-07-19 18:24:59

Już od soboty (22 lipca) w Polsce zaczną obowiązywać przepisy ustawy o kredycie hipotecznym. Zmiany będą znaczące nie tylko dla samych konsumentów, ale przede wszystkim dla branży pośrednictwa finansowego, która została postawiona przed nie lada wyzwaniem. Pośrednicy mają już tylko 3 dni, by dostosować się do nowych regulacji.

Celem Ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami jest zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów zaciągających kredyty budowlane i mieszkaniowe. Dzięki zmianom oferty warunki kredytowe mają być bardziej przejrzyste, a sam kredytobiorca ma uzyskać więcej niezbędnych informacji na temat zaciąganego zobowiązania jeszcze przed podpisaniem umowy. Dowie się m.in. tego, ile na jego umowie zarobi pośrednik.

Zmiany przepisów najbardziej odczują właśnie pośrednicy kredytowi, którzy będą musieli sprostać nowym formalnościom, także tym w zakresie dodatkowych obowiązków informacyjnych względem własnych klientów.

Pośrednik i doradca to nie to samo

Od soboty nie każdy pośrednik będzie mógł się określać mianem „doradcy”. Termin ten będzie zarezerwowany tylko dla określonej grupy specjalistów. Osoba pośrednicząca w zawieraniu umów będzie mogła występować jako:

  • pośrednik powiązany,
  • pośrednik kredytu hipotecznego,
  • agent pośrednika kredytowego.

Pośrednik powiązany - to osoba, która może współpracować z jednym lub kilkoma kredytodawcami, ale nie więcej niż połową kredytodawców (lub grup kredytodawców) funkcjonujących na polskim rynku. Z tego względu ma mocno ograniczone możliwości sprzedaży ofert bankowych.

Pośrednik kredytu hipotecznego - to osoba, która może proponować klientom oferty wielu banków. To uprawnienie wiąże się jednak z koniecznością spełnienia dodatkowych wymogów, w tym uzyskania wpisu na listę pośredników prowadzoną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Oprócz tego pretendent do uzyskania tego statusu musi posiadać odpowiednie wykształcenie, powinien wykazać się niekaralnością, zaliczyć stosowny egzamin i ubezpieczyć swoją działalność. Nie obyło się też bez nałożenia dodatkowych kosztów: pośrednik będzie zobowiązany do opłacania składek na rzecz KNF.

Drobnym pośrednikom, którzy nie chcą bądź nie mogą spełnić stawianych przez ustawę wymogów, pozostaje ostatnie rozwiązanie: praca w charakterze agenta pośrednika kredytowego. Agent jest osobą, która działa w imieniu pośrednika kredytu hipotecznego, posiadającego już stosowne uprawnienia nakładane przez ustawę. Agent prowadzi więc swoją działalność pod szyldem większej firmy (wyłącznie jednej), stając się jej partnerem.

Będzie profesjonalniej

Dzięki wprowadzeniu licencji dla pośredników kredytów hipotecznych rząd chce zapewnić konsumentom fachową opiekę doradczą. Nadzór finansowy liczy na to, że dzięki profesjonalizacji branży zwiększy się także poziom zaufania do całego sektora pośrednictwa finansowego.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam