17.10.2016, 15:25

Jak wyliczyć spread?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Jak wyliczyć spread?

Od czasu destabilizacji kursu franka szwajcarskiego, a tym samym gwałtownego wzrostu rat i zadłużenia osób spłacających kredyty mieszkaniowe we frankach, o spreadzie walutowym i jego znaczeniu dla konsumenta korzystającego z usług bankowych zrobiło się głośno. Nadal jednak wiele osób nie wie, czym dokładnie jest ten cały spread i jaką rolę pełni w całej aferze frankowej. Chcesz dowiedzieć się o nim więcej? Służymy pomocą!

Banki, podobnie jak kantory, są pośrednikami w procesie wymiany walut, jednocześnie na tym procederze zarabiając. Jest to możliwe dzięki temu, że waluty obce skupują od klientów po niższej stawce, a sprzedają po wyższej. Ta różnica między tymi dwoma kursami to właśnie spread, który stanowi zysk dla banku. Choć najczęściej o spreadzie słyszy się w kontekście walut, to występuje on także w handlu innymi aktywami (np. towarami, papierami wartościowymi).

Definicja spreadu

Najprościej ujmując, spread to wyrażona procentowo marża banku (jego zarobek), która powstaje dzięki różnicy między kursem zakupu a kursem sprzedaży danej waluty.

Ze względu na to, że wielu kredytobiorców walutowych nie jest świadomych dodatkowych kosztów, jakie ponoszą w związku ze spreadem, jest on niechlubnie określany ukrytą marżą banku.

Jak obliczyć spread?

(kurs sprzedaży waluty - kurs kupna waluty) / średni kurs walutowy [czyli 0,5*(kurs kupna+kurs sprzedaży)] * 100%

Przykład:

Jeśli przyjmiemy, że kurs, po jakim bank sprzedaje franka szwajcarskiego, wynosi 3,3 zł, a kurs, po jakim go kupuje, to 3 zł, spread wyniesie 10%, ponieważ:

(3,3 zł - 3 zł) / 3,15 zł * 100% = 9,52%

Informacja o spreadzie jest szczególnie ważna dla osób, które posiadają kredyty hipoteczne, które spłacają w obcej walucie. Jeśli gotówkę, którą chcą uregulować bieżące raty, wymieniają ze złotych na euro czy franki w kasie banku-kredytodawcy, może się okazać, że po dodaniu kosztu wymiany waluty ich raty są kilka procent wyższe. Na szczęście regulacje na rynku finansowym umożliwiają kredytobiorcom wymianę pieniędzy w dowolnym punkcie, dzięki czemu można wybrać najtańszą opcję (a ta zwykle stanowią kantory internetowe). Bank nie ma prawa narzucać swoim klientom obowiązek wymiany walut tylko za pośrednictwem jego placówek.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (17.10.2016).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
897 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora