01.07.2015, 08:14

Brak adresu zameldowania na dowodzie a kredyt hipoteczny

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 1 głosów)

Brak adresu zameldowania na dowodzie a kredyt hipoteczny

Pojawienie się nowych dowodów osobistych wzbudziło wiele emocji. A wszystko przez to, że nie znajdziemy na nich adresu zameldowania. Czy jego brak może utrudnić załatwianie spraw bankowych? Sprawdziliśmy, jak wpłynie to na procedury związane z zaciąganiem kredytu hipotecznego.

Z wprowadzeniem dowodów osobistych, pozbawionych m.in. adresu zameldowania czy podpisu posiadacza, wiąże się szereg zmian, z którymi muszą zmierzyć się również banki i ich klienci.

Banki chcą oświadczenia

Klienci banków, którzy dysponują nowymi dowodami osobistymi, nie powinni mieć żadnych problemów z zaciągnięciem kredytu czy otwarciem konta. W takich przypadkach banki wymagają najczęściej, aby klient złożył stosowne oświadczenie o miejscu swojego zamieszkania. Taki dokument ma formę pisemną, a prawdziwość zawartych w nim danych jest zaświadczana przez własnoręczny podpis klienta. Podanie fałszywych danych grozi pociągnięciem do odpowiedzialności karnej.

Czasami oświadczenie to za mało

W niektórych sytuacjach samo oświadczenie może okazać się niewystarczające. W takich przypadkach banki mogą żądać okazania np. rachunku za prąd lub gaz, a niekiedy nawet zaświadczenia urzędowego. Ta ostatnia metoda weryfikacji prawdziwości danych wiąże się jednak z niedogodnościami dla potencjalnego kredytobiorcy, w związku z czym banki starają się jej nie nadużywać.

Sprawdź także: Jak pokonać formalności kupując mieszkanie na kredyt?

Ostrożności nigdy za wiele

Wyłudzanie pieniędzy w oparciu o posługiwanie się skradzioną tożsamością jest dziś o wiele bardziej popularne niż spektakularne napady. Na tego rodzaju oszustwach banki tracą dziesiątki milionów złotych. Musimy być więc wyrozumiali dla instytucji finansowych, które w relacjach z klientami kierują się zasadą ograniczonego zaufania.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (01.07.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
901 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum