Jak kupić mieszkanie bez stresu?

2015-04-07 09:23:42

Zakup nieruchomości to duża odpowiedzialność - jeszcze większa, jeśli finansujemy transakcję kredytem. W takiej sytuacji konsekwencje naszych wyborów ponosimy przez wiele lat. Sprawdźmy zatem, jak kupić mieszkanie możliwie jak najszybciej, pokonując trudności formalne.

Kupno nieruchomości to ogromny stres, który wynika z konieczności podjęcia mnóstwa życiowych decyzji. Jest to proces wyczerpujący i czasochłonny, szczególnie gdy kupujemy mieszkanie lub dom na kredyt hipoteczny.

Określanie potrzeb

Zanim zaczniemy szukać mieszkania i kredytu, powinniśmy na spokojnie przemyśleć i spisać swoje wymagania co do lokalu, a także sprawdzić, np. w kalkulatorze internetowym, na jaką kwotę kredytu możemy liczyć przy naszych dochodach. Po takiej próbnej weryfikacji warto prześledzić ogłoszenia dotyczące nieruchomości na sprzedaż, a także spotkać się z doradcą finansowym.

Umowa deweloperska

Gdy już znajdziemy wymarzony lokal, następnym krokiem powinno być podpisanie umowy deweloperskiej. W takim dokumencie muszą znaleźć się zasady dotyczące sprzedaży mieszkania, m.in. zobowiązanie dewelopera do przeniesienia własności lokalu na nabywcę po zakończeniu inwestycji, a także powinność kupującego co do terminowego regulowania płatności.

Warto dopilnować, by jak najwięcej konkretnych ustaleń znalazło się w umowie deweloperskiej. Im więcej załączników ze szkicami, planami i dokładnymi opisami jest dołączonych do umowy, tym lepiej dla kupującego.

W dokumentach powinny znaleźć się także szkice dotyczące wykończenia mieszkania, m.in. schemat rozprowadzenia instalacji elektrycznej, przyłączy wodnych i kanalizacyjnych. To pozwoli skontrolować wykonanie pracy, a także ułatwi w przyszłości życie.

Od 2012 roku umowę deweloperską można podpisać tylko u notariusza. Jej koszty ponoszą nabywca i deweloper po połowie. Bardzo ważne jest wpisanie do umowy kar umownych za jej niedotrzymywanie przez każdą ze stron. W przypadku opóźnienia inwestycji przez dewelopera, kupujący może domagać się rekompensaty.

Po pozytywnej decyzji kredytowej

Mając już podpisany u notariusza dokument, możemy złożyć wniosek o kredyt w banku. Po weryfikacji naszych dochodów, wydatków, ocenie zdolności kredytowej itd. otrzymujemy decyzję - pozytywną lub negatywną. W przypadku udzielenia kredytu bank przelewa odpowiednią kwotę na konto dewelopera. Teoretycznie od tej chwili mieszkanie należy do nas, ale nie będziemy w nim mieszkali, zanim nie zostanie ukończona realizacja inwestycji, wtedy także zostanie stworzona księga wieczysta naszego lokalu.

Pamiętajmy, że nabycie mieszkania to nie koniec, bo po przekazaniu lokalu przez dewelopera, musimy jeszcze je wykończyć. To wiąże się z dodatkowymi kosztami, w związku z tym powinniśmy o nich pamiętać, ubiegając się o kredyt hipoteczny.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam