Jak zarobić na inwestycjach w nieruchomości?

2015-02-28 16:21:02

Inwestowanie w nieruchomości od dawna jest uważane za jeden z lepszych sposobów na lokowanie pieniędzy. Zarabianie na rynku mieszkaniowym nie jest jednak łatwe. Sprawdźmy, jak na zakupie nieruchomości zyskać najwięcej.

Inwestowanie nigdy nie jest łatwą i prostą sztuką, bez względu na to, gdzie lokujemy pieniądze. Gospodarka ma to do siebie, że podlega nieustannym zmianom, podobnie giełda, nie wspominając już o kursach walut, które potrafią zaskoczyć nawet najbardziej wytrawnych inwestorów.

O inwestowaniu

Gdzie zatem inwestować, żeby ograniczyć ryzyko straty? Niestety, najczęściej jest tak, że im mniejsze ryzyko inwestycji, tym niższy zarobek. Dobrym przykładem są lokaty bankowe, które charakteryzują się dużym poziomem bezpieczeństwa, a jednocześnie przynoszą niską stopę zwrotu. Oczywiście, zamiast na giełdzie, na przykład, można lokować kapitał w niekonwencjonalne inwestycje (np. stara whisky, dzieła sztuki) albo w metale kolorowe. Rozwiązań jest, tak naprawdę, ogromna ilość.

Kapitał i nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości jest niezmiennie popularne, chociaż nie oznacza to, że łatwe. Tutaj również należy posiadać wiedzę, intuicję i kierować się rozsądkiem. Nie każdy potrafi analizować potencjał nieruchomości, dostrzegać jej mocne i słabe strony oraz przewidywać zyski.

Tak naprawdę, jedynym ograniczeniem inwestowania na rynku nieruchomości jest posiadanie odpowiedniego kapitału. Również tutaj można spotkać mniej i bardziej doświadczonych graczy, których jedynym i niezmiennym celem jest zarobienie pieniędzy i odniesienie sukcesu.

Ci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku nieruchomości, najczęściej koncentrują się na rynku komercyjnym, inni inwestują w działki. To, co charakteryzuje obydwie grupy, to wyraźna niechęć do wspomagania się wiedzą specjalistów rynku nieruchomości.

Kilka słów na temat analiz

Kolejny problem to dostęp do różnego rodzaju analiz i raportów dotyczących właśnie rynku mieszkaniowego. Najczęściej ich autorami są różni analitycy, mniej lub bardziej znani. Nie ma jednak żadnych opracowań przygotowanych przez niezależne instytuty badawcze i to jest duży problem. Nie ma takich raportów, bo nie ma takich instytutów w Polsce. Każde z dostępnych opracowań sponsorowane jest przez jakiś komercyjny podmiot. Lepiej wspierać wiedzę z tych raportów własnymi spostrzeżeniami i obserwowaniem trendów.  

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam