21.03.2014, 22:07

Czy można wziąć kredyt hipoteczny na remont mieszkania?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Czy można wziąć kredyt hipoteczny na remont mieszkania?

Remont mieszkania oznacza zazwyczaj znaczny wydatek, który często finansujemy kredytem gotówkowym. Nie każdy jednak wie, że interesującym rozwiązaniem w tym przypadku może być też kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny w powszechnej opinii utożsamiany jest z kredytem mieszkaniowym i choć zdobywamy coraz szerszą wiedzę z dziedziny finansów, to takie stawianie na równi obu kredytów ciągle jest aktualne. W rzeczywistości kredyt hipoteczny może być doskonałym rozwiązaniem służącym do sfinansowania nie tylko zakupu nieruchomości, ale nawet remontu już posiadanego mieszkania.

Sprawdź też: Ile kosztuje remont łazienki?

Decydując się na finansowanie remontu z kredytu, w pierwszej kolejności myślimy o kredycie gotówkowym. W przypadku niskich, kilkutysięcznych kwot może to być dobre rozwiązanie, choć należy też mieć świadomość, że będzie ono kosztowne. Oprocentowanie takich kredytów jest zwykle dość wysokie, a okres spłaty często ograniczony, przez co i miesięczne raty mogą w pewnym momencie stać się uciążliwe. Zaletą kredytów gotówkowych jest jednak swoboda w dysponowaniu otrzymanymi pieniędzmi.

Kredyty hipoteczne na remont mieszkania działają na nieco innych zasadach. Po pierwsze musimy dysponować prawem własności do nieruchomości, która to stanie się zabezpieczeniem kredytu. Oczywiście w tej sytuacji musimy liczyć się z obciążeniem hipoteki mieszkania, co dla wielu osób nie jest zbyt korzystnym rozwiązaniem. Z drugiej strony, dzięki takiemu zabezpieczeniu możemy liczyć na znacznie niższe oprocentowanie, a także na wydłużenie okresu spłaty kredytu. Na jakie realne korzyści możemy liczyć? Oprocentowanie kredytu hipotecznego może być nawet o połowę niższe w porównaniu do kredytu gotówkowego, a okres spłaty zamiast kilku lat, może wynosić nawet 20 lat i więcej. Wszystko to oznacza niskie miesięczne raty i niski całkowity koszt takiej operacji.

Sprawdź też: Kredyt na remont nabywanego domu - jakie dokumenty dostarczyć do banku?

Oczywiście kredyt hipoteczny na remont mieszkania posiada też wady. Jest to kredyt celowy, w związku z czym wszystkie środki przyznane w jego ramach muszą być wykorzystane na wydatki związane z remontem, a przed nami będzie stał obowiązek udokumentowania wszystkich zakupów i przeprowadzonych prac. Może nawet dojść do sytuacji, w której bank zechce skontrolować przebieg prac. Inną formą udokumentowania przebiegu prac mogą być wykonywane przez nas zdjęcia. Taki rodzaj kredytu będzie więc korzystny w przypadku poważnych remontów, których koszt liczony jest w dziesiątkach tysięcy złotych.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (21.03.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
953 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o ubezpieczeniach
Czy można ubezpieczyć nagrobek? 11.4.2016 11:24 przez:
ania-s
Czy można ubezpieczyć w pakiecie trzy mieszkania? 5.3.2016 13:31 przez:
klaudyyna

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Czy można coś wyłudzić na NIP firmy? 3.11.2015 15:03 przez:
AdamSyla

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Czy można zerwać umowę abonamentową 21.5.2015 13:49 przez:
pomaranek

forum gsm