Czy kredyt konsolidacyjny pod zastaw hipoteki to dobry pomysł?

2013-12-18 22:00:00

Gdy zmagamy się z równoczesną spłatą wielu zadłużeń, warto rozważyć konsolidację kredytu. Jest to dosyć popularna metoda na wydłużenie okresu kredytowania oraz ograniczenie ilości rat do jednej. Z jakimi innymi korzyściami łączy się ten zabieg?

Jednoczesna spłata kilku rat różnych kredytów bywa dość uciążliwa. Wiąże się z koniecznością pamiętania o datach płatności poszczególnych rat oraz z obowiązkiem realizowania kilku dodatkowych przelewów w miesiącu. Klientom, którzy nie chcą regulować rat w oddzielnych terminach, banki oferują możliwość konsolidacji kredytu. Pozwala ona na połączenie kilku zadłużeń w jedno zobowiązanie. Jest to rozwiązanie dla tych konsumentów, którzy chcą ułatwić sobie spłacanie kredytów, mając na przykład problemy z terminową spłatą danego produktu bankowego.

Sprawdź też: Konsolidacja pod hipotekę - lista niezbędnych dokumentów

Kredyt konsolidacyjny lekiem na trudności w spłatach

Warto wiedzieć, że przy kredycie konsolidacyjnym często możliwe jest uzyskanie wydłużenia okresu spłaty pożyczki, co pozwala na zmniejszenie wysokości miesięcznej raty w porównaniu do sumy rat dotychczasowych. Kredyty konsolidacyjne zwykle mają również korzystniejsze oprocentowanie niż tradycyjne kredyty gotówkowe, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla dłużników, którzy posiadają już wysoko oprocentowane pożyczki.

Jak wygląda konsolidacja?

Bank, do którego zgłasza się klient posiadający kilka pożyczek sumuje wszystkie długi, jakie mają zostać spłacone. Klientowi udzielany jest nowy kredyt na łączną kwotę wszystkich (bądź wybranych) niespłaconych dotychczas zobowiązań. Następnie instytucja dokonuje uregulowania zadłużeń, przelewając potrzebne środki na odpowiednie rachunki zamykanych pożyczek.

Kredyty refinansowe w polskich bankach

Nieco innym produktem, w stosunku do kredytów konsolidacyjnych, są kredyty refinansowe. Refinansowanie jest zamianą droższego kredytu mieszkaniowego na tańszy. Jest to rozwiązanie dla klientów, którzy zaciągnęli kredyt pod nieruchomość na gorszych warunkach, a teraz chcą obniżyć ich koszty, ponieważ na rynku bankowym pojawiły się lepsze warunki dotyczące oprocentowania kredytów pod hipoteki. Do takich klientów kierowane są właśnie oferty refinansowania.

Konsolidacja pod zastaw hipoteki

Konsolidowanie kredytu pod zastaw hipoteki to dobre wyjście dla  klientów, którzy posiadają kilka zobowiązań, z których regulacją mają trudności. Zabezpieczenie kredytu hipoteką jest bardzo silną gwarancją odzyskania długu z punktu widzenia banku. Z tego względu klient ma ułatwioną drogę do uzyskania tego rodzaju pożyczki. Z drugiej strony jest to rozwiązanie, które opłaca się tylko przy konsolidacji dużych kwot.

Sprawdź też: Prześwietlamy hipoteczny kredyt konsolidacyjny w eurobanku

Jeśli konsument posiada kilka długów zaciągniętych na rok, nie opłaca mu się starać się o kredyt konsolidacyjny pod zastaw hipoteki na 20 lat. Przy kredycie konsolidacyjnym zabezpieczonym hipoteką pojawia się wiele formalności związanych z koniecznością wyceny nieruchomości czy wprowadzeniem zapisów do ksiąg wieczystych nieruchomości.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam