27.05.2015, 10:32

Jak długo bank rozpatruje wniosek o kredyt?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Jak długo bank rozpatruje wniosek o kredyt?

Jeśli potrzebujemy pieniędzy, nie warto zostawiać złożenie wniosku kredytowego na ostatnią chwilę. Sprawdź, ile czasu może zająć bankowi rozpatrzenie wniosku o pożyczkę i od czego jest to uzależnione.

Zdarzają się sytuacje, w których decyzja odnośnie do udzielenia kredytu gotówkowego może być udzielona bardzo szybko, nawet w kilka minut. Najczęściej wnioski kredytowe są jednak rozpatrywane przez kilka godzin. Czasem procedura ta zajmuje nawet kilka dni (zwłaszcza, jeśli zaistnieje wymóg uzupełnienia dokumentacji przez wnioskodawcę). W przypadku kredytów hipotecznych proces ten może potrwać i 30 dni.

Jak przebiega proces analizy wniosku?

Co przez czas analizy dzieje się z wnioskiem kredytowym? Odpowiedź jest prosta – zaraz po tym, gdy klient złoży wniosek kredytowy, wszelkie dane w nim zawarte muszą zostać zweryfikowane.

Sprawdzana są następujące dane dotyczące wnioskodawcy:

  • wysokość i źródło dochodu,
  • miejsce zatrudnienia,
  • historia kredytowa,
  • aktualne zobowiązania finansowe .

W przypadku kredytów hipotecznych sporo czasu zajmuje także ekspertyza nieruchomości, która ma być zabezpieczeniem spłaty kredytu. Nawet, gdy klient przedstawia w banku własną ekspertyzę, bank i tak musi poddać ją weryfikacji, a to trwa.

Braki w dokumentacji

Proces analizy kredytowej może się przeciągać. Bank w każdej chwili, na każdym etapie może poprosić o dostarczenie dodatkowych dokumentów związanych z dochodem, zatrudnieniem lub przedmiotem kredytu. Każde z takich dodatkowych zapytań wydłuża okres rozpatrywania wniosku. W dodatku na uzupełnienie dokumentacji klient ma określony czas. Niedostosowanie się do wymaganych terminów może zamrozić proces weryfikacji, przeciągnąć go lub nawet spowodować odrzucenie wniosku i konieczność rozpoczynania całej procedury od początku.

Kredyty hipoteczne

Przy zawieraniu umowy z deweloperem, prywatnym właścicielem nieruchomości lub ekipą budowlaną warto najpierw upewnić się, że otrzymamy kredyt w potrzebnej wysokości i że otrzymamy go w stosownym terminie. Najwłaściwiej byłoby uwarunkować proces finalizacji zakupu od momentu otrzymania kredytu w banku. To daje nam zabezpieczenie na wypadek drobnego opóźnienia w banku, a drugiej stronie umowy pewność, że po otrzymaniu środków z kredytu sfinalizujemy umowę.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (27.05.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
1000 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt Hipoteczny a zaniżona wypłata na umowie 21.6.2019 7:05 przez:
stringi100

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
Jak długo czeka się na odszkodowanie? 12.7.2014 18:34 przez:
zgredek

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Umowa o dzieło. Jak długo? 29.4.2015 8:16 przez:
AndrzejZ

forum finansowe dla firm