09.06.2015, 11:24

Kredyt konsolidacyjny czy refinansowy?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Kredyt konsolidacyjny czy refinansowy?

Kredyt konsolidacyjny nie jest tym samym, co kredyt refinansowy, chociaż w obydwu przypadkach celem jest ułatwienie uregulowania dotychczas posiadanych zobowiązań. Warto sprawdzić, czym różnią się te kredyty i który będzie dla nas odpowiedni.

Zawsze łatwiej pożycza się pieniądze, niż je spłaca. Zbyt wiele zobowiązań w postaci pożyczek i kredytów może poważnie zagrozić płynności domowego budżetu, a stąd już tylko krok do poważnych kłopotów finansowych i do pętli zadłużenia. W wielu przypadkach wystarczy tylko uporządkować sytuację kredytową, żeby wyjść na prostą. Bardzo pomocny jest w tym kroku właśnie kredyt konsolidacyjny.

Kredyt konsolidacyjny

W dużym skrócie można przyjąć, że kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie, które stosujemy, by spłacić pozostałe nasze kredyty.

Kredyt konsolidacyjny pozwala zamienić wszystkie dotychczasowe raty na jedną niższą. Oczywiście, wiąże się to z wydłużeniem okresu kredytowania i pociąga za sobą koszty, W pewnych sytuacjach warto jednak je ponieść, żeby zmniejszyć miesięczne obciążenie domowego budżetu dotychczasowymi ratami. Warto w takim przypadku szukać lepszych warunków, niż te, które obowiązywały w dotychczas trwających umowach.

Kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy, pomimo pewnych podobieństw do konsolidacyjnego, różni się od niego zasadniczo. Zaciągając zobowiązanie długoterminowe (np. kredyt hipoteczny), pozostajemy związani umową z bankiem i warunkami zawartymi w tej umowie. Przez ten czas mogło jednak zajść wiele różnych okoliczności, które sprawiły, że obecnie oferowane kredyty mają zdecydowanie lepsze warunki. Kredyt refinansowy jest właśnie wyjściem z tej sytuacji.

Kredyt refinansowy zaciągamy, by spłacić zobowiązanie dotychczasowe. Można powiedzieć, że zamieniamy jeden kredyt o gorszych warunkach na drugi, bardziej atrakcyjny. W ten sposób najczęściej obniżymy koszty, a dodatkowo mamy możliwość wydłużenia okresu kredytowania.

Kredyt konsolidacyjny zaciąga się na spłatę kilku różnych zobowiązań, co przekłada się na niższą ratę i dłuższy okres kredytowy. Kredyt refinansowy zaciągamy, by spłacić jeden kredyt (najczęściej hipoteczny), który funkcjonuje obecnie na gorszych warunkach, kredytem tańszym.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (09.06.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
948 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Alior bank kredyt konsolidacyjny z pożyczka -30%.Opłaca sie ? 13.3.2016 18:06 przez:
marcinknap
kredyt konsolidacyjny 3.2.2016 16:57 przez:
krystin
kredyt konsolidacyjny na 20 tys. 28.1.2016 8:24 przez:
karol-l
Kredyt konsolidacyjny w Aliorze - naprawdę taki super? 29.12.2015 11:14 przez:
OlafLub
Czy dostanę kredyt konsolidacyjny? 8.7.2015 10:19 przez:
TBaran
Gdzie po kredyt konsolidacyjny? 3.6.2015 15:17 przez:
lincoln

forum o kredytach