28.11.2013, 05:08

Niższe oprocentowanie czy mniejsza prowizja?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 3 głosów)

Niższe oprocentowanie czy mniejsza prowizja?

W reklamach banki zwykle kuszą klientów niskim oprocentowaniem lub zerowymi prowizjami za udzielenie kredytu. Rzadko kiedy obie formy ulg są łączone, więc konsument staje przed wyborem – albo zdecydować się na kredyt z niskim oprocentowaniem, albo wziąć pożyczkę bez prowizji. Co w rzeczywistości okazuje się lepsze?

Pytanie "co wybrać?" zadaje sobie wielu kredytobiorców, ale rzadko kiedy możemy usłyszeć jednoznaczną odpowiedź. Najważniejsze jest to, aby podczas poszukiwań najkorzystniejszej oferty nie skupiać się tylko na jednym elemencie pośród wielu czynników składających się na całkowity koszt kredytu. Podstawowym błędem, popełnianym podczas porównywania bankowych ofert, jest przykładanie największej wagi do wysokości samego oprocentowania. Warto pamiętać, że instytucje finansowe często rekompensują sobie wyjątkowo niski koszt odsetkowy podwyższeniem pozostałych kosztów pożyczki. Ostatecznie może się okazać, że kredyt oprocentowany na 7% w skali roku okaże się droższy, niż pożyczka na 15% z obniżonymi pozostałymi opłatami.

Ogólnie rzecz ujmując, podczas poszukiwania taniego kredytu, opiewającego na stosunkowo niską sumę, który ponadto zostanie spłacony w przeciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy, nie warto skupiać się tak bardzo na samych odsetkach. Przy tego typu parametrach będą one odgrywały raczej niewielką rolę w ogólnym koszcie kredytu. Pożyczka z dużo niższym niż standardowo oprocentowaniem może okazać się w końcowym rozliczeniu znacznie droższa w porównaniu do pozostałych ofert, jeśli za jej udzielenie przyjdzie nam zapłacić wysoką prowizję lub odprowadzić horrendalnie drogą składkę ubezpieczeniową.

Jak znaleźć tani kredyt w sieci? Istnieje kilka skutecznych sposobów na znalezienie korzystnej oferty kredytu, posiłkując się wyłącznie Internetem. Portale finansowe - w tym Comperia.pl – umożliwiają internautom dostęp do aktualnych rankingów, klasyfikujących propozycje pożyczkowe wielu instytucji finansowych. Zestawienia obejmują wszystkie lub niemal wszystkie koszty obsługi wierzytelności, dzięki czemu w tym samym czasie, można  porównać nawet kilkadziesiąt różnych ofert. Zainteresowani bankowym finansowaniem mogą również samodzielnie obliczać raty poszczególnych pożyczek, korzystając z internetowego narzędzia, jakim jest kalkulator kredytowy. Dzięki niemu wybór pomiędzy niższym oprocentowaniem a mniejszą prowizją staje się nieco łatwiejszy.

Niestety, jednoznacznej odpowiedzi na pytanie "co lepsze – tańsze oprocentowanie czy symboliczna lub zerowa prowizja?" nie ma. Wszystko zależy od poszczególnych parametrów kredytu, dlatego nie warto sugerować się promocjami, kuszącymi nas w reklamach. Lepiej po prostu dokładanie przeanalizować wszystkie koszty, jakie trzeba będzie ponieść w związku z podpisaniem umowy kredytowej.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.11.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
898 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Najniższe oprocentowanie kredytu? 7.8.2014 22:40 przez:
Micky
Jak przenieść kredyt do innego banku? 25.8.2015 7:43 przez:
VanElias
Najniżej oprocentowany kredyt 17.6.2015 10:37 przez:
Anita

forum o kredytach

Forum o lokatach
Co wybrać lokatę czy konto oszczędnościowe 17.5.2014 11:45 przez:
mariqa

forum o lokatach

Forum finansowe dla firm
Konto firmowo-osobiste 27.7.2014 19:27 przez:
Pony
Skąd pieniądze na nowy sprzęt 2.7.2014 16:13 przez:
Harry

forum finansowe dla firm