31.03.2018, 11:24

Zmiany w podatku od spadków i darowizn 2018: będzie łatwiej przejąć firmę po rodzinie

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Zmiany w podatku od spadków i darowizn 2018: będzie łatwiej przejąć firmę po rodzinie

1 czerwca 2018 roku zmienia się prawo podatkowe w zakresie sukcesji firm rodzinnych. Rząd chce ułatwić spadkobiercom prowadzenie firmy po śmierci dotychczasowego właściciela przedsiębiorstwa. Na jakie przywileje będą mogli liczyć spadkobiercy?

Projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej został przekazany do prac sejmowych. Zmianie mają ulec przepisy w zakresie podatku od spadków i darowizn do tego stopnia, by przejmowanie firm przez spadkobierców dotychczasowych właścicieli przedsiębiorstw było bardziej opłacalne.

Spadek bez podatku…

Główną zachętą do przejmowania firm po rodzinie ma być zwolnienie z podatku nabycia po odziedziczeniu lub zapisie windykacyjnym własności przedsiębiorstwa należącego do osoby fizycznej lub udziału w nim.

…ale firma musi działać przez kolejne 5 lat

Spadkobiercy, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia podatkowego, powinni wykonać dwa kroki:

  • zgłosić nabycie własności przedsiębiorstwa (lub udziału w firmie) do urzędu skarbowego. Czas na dopełnienie tej formalności nabywcy mają do 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądowego o nabyciu spadku, zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia albo daty wydania europejskiego poświadczenia spadkowego,
  • prowadzić odziedziczoną firmę przez minimum 5 lat od daty nabycia.

W sytuacji, w której przedsiębiorstwo jest dziedziczone przez kilka osób, ze zwolnienia podatkowego mogą skorzystać tylko te z nich, które brały udział w prowadzeniu firmy przez 5 lat.

Uwaga! Długów firmowych, związanych z prowadzeniem odziedziczonego przedsiębiorstwa, nie będzie można odliczyć od wartości innych rzeczy lub praw majątkowych uzyskanych na drodze spadkowej.

Zwolnienie tylko dla najbliższej rodziny

Aktualnie ze zwolnień z podatku od spadku u darowizn mogą skorzystać jedynie najbliższe osoby (małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, macocha, ojczym), pod warunkiem zgłoszenia nabycia własności lub praw majątkowych fiskusowi w ciągu 6 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia sądowego. Zgłoszenie nie jest potrzebne, jeśli wartość odziedziczonego majątku nie przekracza kwoty 9637 zł.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (31.03.2018).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
900 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
zmiany w ustawie MDM - więcej dostęnych mieszkań 5.3.2015 13:30 przez:
Natalia Bihun, Natalia Bihun
Zmiany w mdm 15.12.2014 13:29 przez:
robert

forum o kredytach

Forum o lokatach
Jednostronne zmiany w regulaminach 11.2.2015 14:28 przez:
kacper

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Zmiany w IKE i IKZE 2.3.2015 12:59 przez:
Marzena Kazbieruk, Ekspert Comperia.pl
jakie zmiany w Zusie w 2014 ? 1.7.2014 12:36 przez:
Wiolusia

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Zmiany w prawach kupującego! 28.11.2014 15:00 przez:
askomola

forum finansowe dla firm