24.06.2015, 12:09

Firmy też notowane są w BIK-u

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 1 głosów)

Firmy też notowane są w BIK-u

Kredyt jest popularnym rozwiązaniem, dzięki któremu wiele firm realizuje nowe inwestycje. Warto jednak pożyczać z rozwagą i umiarem. Jeden długo niespłacany w terminie kredyt może stać się poważnym obciążeniem, burząc pozytywną historię kredytową w BIK-u.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) zostało powołane do istnienia w 1997 roku wraz z nową ustawą Prawo bankowe. W swoich rejestrach posiada informacje o kredytach klientów banków i SKOK-ów. Dane obejmują m.in. informacje o wysokości zobowiązań oraz o tym, czy są one spłacane w terminie. Nie jest to jednak spis dłużników, bo w rejestrze figurują zarówno (czy raczej: przede wszystkim) osoby i podmioty gospodarcze, które spłacają kredyty terminowo.

Jak działa BIK?

BIK funkcjonuje na zasadzie wymiany informacji. Instytucje finansowe przekazują do rejestru informacje o kredytobiorcach, a w zamian same mogą również korzystać z danych przechowywanych w BIK-u, otrzymując także dostęp do tzw. scoringu BIK (ocena wiarygodności klienta wystawianej przez BIK). Te informacje wpływają na bankową ocenę zdolności kredytowej osoby wnioskującej o kredyt.

Zdolność kredytowa

Określenie zdolności kredytowej klienta jest fundamentalnym czynnikiem decydującym o przyznaniu pożyczki lub o odmowie jej udzielenia. Inaczej mówiąc, w ten sposób sprawdza się, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie regulować swoje zobowiązania, jednocześnie opłacając wszystkie dotychczasowe rachunki. Ważna jest tutaj wysokość dochodów kredytobiorcy.

Historia kredytowa

Innym czynnikiem ważnym dla podjęcia decyzji kredytowej przez bank są informacje o dotychczasowej historii kredytowej klienta - przede wszystkim dane, czy płacił w terminie należności kredytowe. Można to właśnie sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej. To stąd banki mogą zaczerpnąć wiedzy na temat tego, jak dany klient radził sobie z zobowiązaniami bankowymi. Warto pamiętać, że dotyczy to również firm, które chcą pożyczyć pieniądze.

Wszelkie informacje o opóźnieniach w regulowaniu mogą wpłynąć negatywnie na ocenę zdolności kredytowej. Czasem warto zdecydować się nawet na drobny kredyt, żeby zbudować swoją historię w BIK-u.

Brak danych w BIK

Brak informacji w BIK-u na temat danej firmy też nie jest dla niej korzystny jako dla kredytobiorcy. BIK nie będzie udostępniał informacji o tej firmie, gdy przedsiębiorstwo nie korzystało nigdy z kredytów lub zostały one spłacone, a dane o nich usunięte z bazy. Mogłoby się wydawać, że brak informacji to dobra wiadomość, bo nie ma nic o zaległościach, ale dla banku taki klient nie jest do końca wiarygodny, ponieważ instytucja finansowa nie jest pewna, czy ma do czynienia z solidnym kredytobiorcą.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (24.06.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt dla firmy bez ZUS i US - gdzie po ofertę ? 19.4.2015 16:12 przez:
doradca firmowy

forum o kredytach