30.03.2015, 09:21

Krajowy Rejestr Długów na wiosnę pomaga przedsiębiorcom odzyskać pieniądze

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8     / 10 (oddano 1 głosów)

Krajowy Rejestr Długów na wiosnę pomaga przedsiębiorcom odzyskać pieniądze

Wystartowała 11 edycja Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów, będącego kampanią społeczną organizowaną przez Krajowy Rejestr Długów. Akcja ma na celu pomóc małym firmom skutecznie i całkowicie bezpłatnie odzyskać pieniądze od dłużników.

Aby skorzystać z przygotowanej przez Krajowy Rejestr Długów akcji, przedsiębiorcy mają czas do końca marca br. Powinni w tym czasie zgłosić się do KRD, by móc wpisać do rejestru dowolną liczbę swoich dłużników. To ma z kolei stanowić motywację tych firm do spłaty długu.

Odciążyć firmy

Akcja skierowana jest do małych firm, bo te, jak wynika z raportu "Portfel należności polskich przedsiębiorstw" autorstwa Krajowego Rejestru Długów i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, ponoszą największe straty z powodu nierzetelnych kontrahentów. W przypadku małych przedsiębiorstw zatory płacowe są dużym obciążeniem co wpływa na ich całą działalność.

Jak działa akcja?

W ramach akcji Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów, odbywającej się już po raz 11, przedsiębiorca, który zgłosi się do KRD do 31 marca br., może bezpłatnie dopisać i usunąć po uregulowaniu długu dowolną liczbę swoich dłużników. Ma to zwiększyć prawdopodobieństwo odzyskania środków. Akcja wydaje się być skuteczna, ponieważ dotychczas z Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów skorzystało 51 274 firm, które odzyskały łącznie 1,56 mld złotych.

Statystyczny dłużnik

Według danych przekazanych przez KRD, w ostatnim kwartale 2014 roku najmniejsze przedsiębiorstwa czekały na zapłatę średnio 3 miesiące i 18 dni, to 15 dni dłużej niż te największe firmy. Dodajmy, że obecnie średnia wartość jednej niezapłaconej faktury zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Długów to 6 088,97 zł., Statystyczny dłużnik ma takich zaległych faktur na koncie kilka, a łączny dług statystycznego dłużnika wynosi ponad 22 000 złotych. Problem niezapłaconych faktur dotyczy ponad 40 proc. mikrofirm. Zatory płatnicze stanowią barierę w rozwoju dla 46,6 proc. mikroprzedsiębiorstw i 72,2 proc. małych firm.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.03.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
898 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora