24.03.2015, 09:39

Umowa-zlecenie - jakie korzyści przyniesie firmie?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Umowa-zlecenie - jakie korzyści przyniesie firmie?

W Polsce koszty zatrudnienia pracownika nie są niskie, co sprawia, że przedsiębiorcy szukają różnych sposobów na obniżenie tych wydatków. Jednym z rozwiązań jest zastąpienie umowy o pracę umową-zleceniem. Sprawdźmy, jakie korzyści przyniesie to firmie.

Raport European Salary Survey firmy doradczej Deloitte pokazuje, że koszty pracodawców ponoszone z powodu zatrudnienia pracowników plasują Polskę w środku stawki krajów Unii Europejskiej (najdrożej jest pod tym względem w Belgii i we Francji). Oznacza to, że jednak z tymi kosztami pracodawców nie jest tak dramatycznie, jak czasami jest to przedstawiane. Mimo to firmy chętnie szukają oszczędności, proponując umowę-zlecenie zamiast umowy o pracę osobom zatrudnianym.

Koszty etatu

W przypadku umowy o pracę od kwoty brutto potrącane są składki: emerytalna, rentowa, zdrowotna, chorobowa, a pracodawca dodatkowo ponosi koszty składek: rentowej (płaconej przez płatnika), emerytalnej, wypadkowej, a do tego jeszcze składki na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej, czyli 1750 zł brutto, po odliczeniu składek i podatków, otrzyma do wypłaty 1286,16 zł. Taki stosunek płacy brutto do netto, według wspomnianego wcześniej raportu Deloitte, plasuje Polskę na ostatnim miejscu w rankingu krajów Unii Europejskiej.

Umowy-zlecenia bardziej elastyczne

Pracodawcy chętnie zawierają z podwładnymi umowy-zlecenia z kilku powodów. Przede wszystkim można takie umowy wliczyć w koszty firmy, a więc zoptymalizować koszty podatkowe. Umowy takie nie podlegają również restrykcyjnym zapisom kodeksu pracy, co oznacza mniejsze obciążenie dla pracodawcy i mniej przywilejów dla zleceniobiorców. W tym wypadku obowiązuje kodeks cywilny, chociaż pracodawca również odprowadza składki do ZUS.

Umowy-zlecenia koncentrują się na wykonywaniu pewnej czynności (np. sprzątanie, prowadzenie księgowości, prace ogrodnicze itd.). Co ciekawe, tutaj wynik działań nie zawsze musi zostać osiągnięty (w przeciwieństwie do umowy o dzieło). Umowę-zlecenie można zawrzeć na piśmie lub nawet ustnie (jednak bezpieczniej jest zawsze wybrać tę pierwszą opcję). Tego typu umowa jest odpłatna lub nieodpłatna (czynność wykonywana za darmo). Ten ostatni przypadek musi być wyraźnie określony w umowie. 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (24.03.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
898 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Umowa zlecenie a pożyczka miesięczna 26.11.2015 14:06 przez:
diana t
Karta kredytowa a umowa zlecenie 17.6.2015 12:09 przez:
tobekb
umowa kredytowa a umowa zlecenie 2.3.2015 13:01 przez:
Marzena Kazbieruk, Ekspert Comperia.pl

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
Umowa zlecenie a emerytura 20.7.2015 10:54 przez:
Frąc

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Umowa zlecenie a prawo do zasiłku chorobowego? 7.7.2015 8:48 przez:
Dalian
Umowa zlecenie czy własna działalność 27.5.2015 10:45 przez:
Kaja Metrowska

forum finansowe dla firm