31.03.2015, 17:47

Działalność gospodarcza nie przekreśla szans na kredyt na oświadczenie

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Działalność gospodarcza nie przekreśla szans na kredyt na oświadczenie

Nie jest tajemnicą, że banki są bardzo ostrożne w udzielaniu kredytów na oświadczenie firmom. Mimo wszystko taka możliwość istnieje.

Kredyty na oświadczenie dostępne obecnie niewiele wspólnego z tym, jak były one postrzegane jeszcze przed kilkoma laty. Stereotypowo wydaje nam się, że po wypełnieniu przez nas odpowiedniego oświadczenia o dochodach, bank bez mrugnięcia wypłaci nam gotówkę, w ramach "poświadczonej" przez nas samych zdolności kredytowej. W rzeczywistości samo oświadczenie jest dokumentem zastępującym zaświadczenie o zarobkach wydawane przez pracodawcę lub inne dokumenty, potwierdzające płynność finansową firmy. Bank jednak weryfikuje podane przez nas informacje, co szczególnie w przypadku firm budzi pewne komplikacje.

Kiedy warto wnioskować o kredyt bez zaświadczeń?

Przede wszystkim należy podkreślić, że produkt nazywany powszechnie kredytem na oświadczenie nie jest niczym wyjątkowym w ofercie polskich banków i można spotkać go w większości banków. Jeśli jednak chcemy z niego skorzystać, musimy być pewni, że sytuacja finansowa firmy jest na tyle dobra, że bank nie będzie miał żadnych wątpliwości związanych z naszą wiarygodnością i zdolnością kredytową.

W których bankach przedsiębiorca może pożyczyć na oświadczenie? Taką możliwość dopuszczają m.in.Alior Bank, Idea Bank, BIZ Bank, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski,  BNP Paribas i Deutsche Bank.

Może być drożej

Pożyczając bez zaświadczeń, powinniśmy też liczyć się z konsekwencjami. Z punktu widzenia banku, kredyt na oświadczenie zaciągany jest przez osoby, które potrzebują gotówki szybko, a to wystarczający powód, aby podnieść cenę swoich usług. Niekoniecznie marży, ale prowizji i opłat dodatkowych - jak najbardziej. Jeśli więc kluczowym czynnikiem nie jest dla nas czas, a ilość formalności, warto przekalkulować, czy to się opłaca.

Alternatywne rozwiązania

Gdy nasza zdolność kredytowa jest zadowalająca, często lepszym i tańszym rozwiązaniem będą inne produkty kredytowe dedykowane firmom, udzielane przez banki. Jeśli zależy nam na czasie lub gdy spodziewamy się, że w przyszłości może dojść do sytuacji, w których czas będzie odgrywał kluczową rolę, warto pomyśleć o linii kredytowej w rachunku firmowym.

Jeżeli oświadczenie wydaje nam się szansą, która zakamufluje nasze problemy z płynnością finansową, lepiej od razu zapomnieć o bankach. Rozwiązanie będą wtedy firmy prywatne, również oferujące pożyczki na oświadczenie. W niektórych przypadkach nawet problemy finansowe nie będą przeszkodą w otrzymaniu środków, jednak warto zaznaczyć, że spłata takiego zobowiązania to już zupełnie inna historia.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (31.03.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
898 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora