25.02.2015, 13:43

Nie każda firma skorzysta na faktoringu

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Nie każda firma skorzysta na faktoringu

Faktoring pozwala na zachowanie płynności finansowej firmy, gdy grożą jej zatory pieniężne. Ta alternatywna dla kredytu forma pozyskiwania kapitału ma jednak kilka wad.

Faktoring umożliwia przedsiębiorcom otrzymanie pieniędzy od razu po wystawieniu faktury i to pomimo że płatnik otrzymał odległy termin płatności. To komfortowe rozwiązanie, które pozwala na zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Pieniądze na rzecz wystawcy faktury przekazuje firma faktoringowa, która może również zająć się wierzytelnościami i przejąć na siebie ryzyko nieotrzymania wpłaty od kontrahenta.

Rozwiązanie to jednak wady, o których warto pamiętać, zanim zdecydujemy się na skorzystanie z tego typu usługi.

Koszty są jednym z podstawowych minusów faktoringu. Nie jest to rozwiązanie darmowe. W niektórych branżach faktoring jest wręcz zupełnie nieopłacalny. Jeśli przedsiębiorca stosuje niewielkie marże, korzystanie z faktoringu - ze względu na prowizję płatną dla faktora - nie ma sensu. Koszt obsługi przez faktora przerośnie nasz zysk ze sprzedawanych produktów lub świadczonych usług.

Kolejna wada faktoringu to ograniczona możliwość korzystania z tego rozwiązania. Wiele firm nie będzie mogło skorzystać z faktoringu, gdyż generują zbyt małe obroty lub świadczą usługi w sektorze, w którym bardzo często występują opóźnienia w płatnościach. Dla firm tego typu lepszym rozwiązaniem może być za to kredyt obrotowy.

Firmy faktoringowe niechętnie przejmują na siebie ryzyko. Jeśli płatnik nie pokryje należności, to faktorant poniesie tego konsekwencje. Oferty firm faktoringowych w większości przypadków nie obejmują przejęcia ryzyka związanego z obsługiwanymi płatnościami. Nie dość, że poniesiemy więc koszt opłaty dla faktora, to jeszcze w przypadku braku płatności od klienta będziemy stratni o kwotę z faktury.

Co prawda, firmy faktoringowe świadczą także usługi windykacyjne, ale to również nie jest działanie darmowe. Może się okazać, że zamiast wiele zyskać, wiele stracimy.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (25.02.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Pożyczka w parkmar 24.4.2015 10:21 przez:
emotwicka

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
uniqa - opinie 14.8.2014 13:12 przez:
maaaśśślanka

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Inwestycja w Whisky 12.9.2014 15:02 przez:
press
Mały zus- jak długo? 24.6.2014 22:34 przez:
Belea

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Zasięg na Ukrainie i jaka taryfa? 24.5.2016 11:18 przez:
patryk

forum gsm