27.01.2015, 16:30

Nie wszystkie banki zażądają do kredytu zaświadczeń z ZUS i US od firmy

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Nie wszystkie banki zażądają do kredytu zaświadczeń z ZUS i US od firmy

Przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać kredyt, najczęściej muszą dostarczyć do banków zaświadczenia z ZUS-u i urzędu skarbowego. Istnieją jednak banki, które nie wymagają takich dokumentów.

Nadal spora część banków dość niechętnie udziela kredytów firmom, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. By ocenić wypłacalność i wiarygodność wnioskodawcy, często żądają m.in. zaświadczeń z ZUS-u oraz urzędu skarbowego o niezaleganiu ze składkami/podatkiem. Zaległości w tej materii stanowią sygnał dla banków, że firma jest w złej kondycji finansowej i niekoniecznie można jej ufać. Zawsze wówczas pozostaje możliwość skorzystania z pożyczki w pozabankowych firmach, ale nie jest to najlepszy pomysł na pożyczenie pieniędzy, bo jest to po prostu drogie. Pozabankowe firmy pożyczkowe znane są z drenażu kieszeni swoich klientów, więc należy do ich ofert podchodzić bardzo ostrożnie.

Nawet jeżeli firmy mają jakieś zaległości czy też poślizgi w odprowadzaniu należności do ZUS-u czy US-u, nie oznacza to, że w żadnym banku kredytu nie dostaną. Istnieją banki, np. Idea Bank, które specjalizują się we współpracy z przedsiębiorstwami i w pierwszej kolejności warto zapoznać się właśnie z ich ofertą. Często jednak komfort minimum formalności będzie wiązał się z wyższymi kosztami spłaty.

Złożenie wniosku kredytowego bez zaświadczeń z ZUS-u czy US-u często kończy się niemiłym zaskoczeniem. Przyczyną tego zaskoczenia jest to, że choć bank nie żądał takich zaświadczeń, teraz nie chce udzielić kredytu. Nie chce, ponieważ ma uzasadnione wątpliwości związane z wiarygodnością kredytową przedsiębiorcy i jego wypłacalnością. Oferty kredytów bez zaświadczeń z ZUS-u i US-u mogą się pojawiać i pojawiają, ale to nie oznacza, że banki nie sprawdzają wypłacalności przedsiębiorców. Jeżeli pojawią się jakieś wątpliwości co do ich kondycji finansowej, trzeba się będzie liczyć z negatywną decyzją kredytową.

Jeżeli firmy zalegają z opłatami składek do ZUS-u i podatku do urzędu skarbowego, a potrzebują kredytu, powinny porozumieć się z tymi instytucjami, które mogą rozłożyć zaległości na raty. Mogą wówczas wystawić firmie zaświadczenie o niezaleganiu z ratami, co jednak nie będzie oznaczać, że przychylnym okiem spojrzy na to bank. Należy przynajmniej rozpocząć negocjacje, a nie od razu sięgać po pożyczki w firmach pozabankowych, bo te mogą zrujnować przedsiębiorców, zamiast pomóc im wyjść z trudnej sytuacji finansowej.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (27.01.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
873 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt na mieszkanie a liczba dzieci. 29.4.2016 8:43 przez:
Edds
Kredyt hipoteczny na 2016 rok - w którym banku? 29.12.2015 8:03 przez:
yolanda

forum o kredytach

Forum o lokatach
Lokata na 110 tys. 11.8.2015 11:53 przez:
Kadża

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie dla psa 18.12.2017 22:19 przez:
GoldenRet
Jakie wybrać AC- internet? 7.4.2016 15:56 przez:
jaqen

forum o ubezpieczeniach

Forum GSM
Firma windykacyjna play 15.5.2015 12:05 przez:
morawa

forum gsm