28.11.2014, 17:01

Jak działa kredyt nieodnawialny dla firmy?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

Jak działa kredyt nieodnawialny dla firmy?

Warto poznać różnice pomiędzy kredytem odnawialnym i nieodnawialnym przeznaczonym dla firm. 

Każdy, kto założył lub planuje założenie własnej firmy, powinien zdawać sobie sprawę, że stanie przed dylematem, z czego sfinansować działalność swojego przedsiębiorstwa. Najczęściej w tej sytuacji właściciele firm decydują się na skorzystanie z kredytu obrotowego. Tu jednak kredyty obrotowe można podzielić na odnawialne i nieodnawialne.

Kredyt obrotowy odnawialny

Kredyt odnawialny jest najczęściej zaciągany przez przedsiębiorców. Polega on na ustaleniu określonego limitu kredytowego między przedsiębiorcą a bankiem. W razie wystąpienia konieczności sfinansowania działalności przedsiębiorstwo może zaciągać kredyt do limitu określonego przez bank. Może to nastąpić w sytuacji, kiedy kontrahenci spóźniają się ze swoimi płatnościami wobec przedsiębiorcy, a ten sam musi zapłacić swoim dostawcom dóbr i usług. Po otrzymaniu zaległych środków finansowych następuje spłata limitu i przedsiębiorca może ponownie korzystać z kredytu do określonej przez bank granicy. W ten sposób przedsiębiorca może korzystać z kredytu odnawialnego wielokrotnie, bez żadnych ograniczeń.

Kredyt obrotowy nieodnawialny

Nieco gorszym rozwiązaniem z punktu widzenia przedsiębiorcy jest kredyt obrotowy nieodnawialny. Tu też występuje określenie górnej granicy limitu między właścicielem firmy a bankiem. Zasadnicza różnica polega na tym, że skorzystanie z kredytu obniża limit dostępny do wykorzystania w późniejszym terminie. Spłata kredytu zaciągniętego przez przedsiębiorstwo nie przywraca limitu do pierwotnej wysokości. W konsekwencji każda kwota pobrana z tego kredytu pomniejsza w przyszłości wolne środki do wykorzystania. Z tej racji z kredytu obrotowego nieodnawialnego warto korzystać z rozwagą i rozsądnie gospodarować środkami finansowymi, które bank przekazał kredytobiorcy do dyspozycji. 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.11.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
1004 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Jak działają usługi cashcback 27.6.2014 11:00 przez:
Aśko

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
Finansowa emerytalna niezależność jak działa ? 26.5.2014 20:56 przez:
Agata7

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Jak działa BLIK? 10.12.2015 15:03 przez:
Mona-L
Jak działają raty na allegro ? 16.6.2014 12:55 przez:
Grzegorz

forum finansowe dla firm