27.11.2014, 14:39

Gdzie w budżecie firmy szukać oszczędności?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Gdzie w budżecie firmy szukać oszczędności?

Plany oszczędnościowe firm często ograniczają się do redukcji kadrowej. Skuteczny menedżer powinien wiedzieć, gdzie w budżecie firmowym szukać oszczędności.

Reorganizacja firm i szukanie oszczędności jedynie w zwalnianiu pracowników nie daje na dłuższą metę spodziewanych efektów. Oszczędności należy szukać również w zwiększeniu wydajności i polepszeniu organizacji pracy, gospodarowaniu materiałami, zmniejszaniu kosztów produkcji itd. Oszczędności w swoich budżetach firmy powinny również szukać w działalności proekologicznej, ale tego nie robi ponad 40 proc. małych i średnich przedsiębiorstw. Ochrona środowiska jest niezmiernie istotną sprawą i na tę działalność można uzyskać preferencyjne wsparcie np. w Banku Ochrony Środowiska. Należy pamiętać, iż nie oznacza to, że wszystkie technologie ekologiczne są uzasadnione ekonomicznie. Ekologia nie zawsze równa się ekonomii. Wszystko warto dokładnie sprawdzić.

Oszczędności w budżecie firmy nie muszą polegać na reorganizacji firmy lub zwalnianiu pracowników, nawet bowiem najprostsze działania dotyczące zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, cieplnej lub wody z pewnością przyniosą wymierne efekty finansowe. Poza tym wiele firm korzysta z przestarzałych już urządzeń i technologii, które pochłaniają wiele energii elektrycznej i są po prostu niewydajne. Tymczasem właściciele firm albo boją się wymienić sprawdzone stare maszyny i urządzenia, albo nie mają na to środków. Zaciągnięcie kredytu na ten cel może być korzystnym rozwiązaniem, ponieważ inwestycja szybko się zwróci, zaś kredyt będzie spłacany z zaoszczędzonych funduszy.

Skąd jeszcze firma może wygenerować środki? Choćby poprzez zatrudnienie zewnętrznych firm do prowadzenia takich usług jak księgowość, sprzątanie, zarządzanie kadrami itd. Prowadzenie własnych tego typu komórek wiąże się z dużymi kosztami. Ponadto można robić zakupy w hurtowniach lub na aukcjach komorniczych, zazwyczaj tańszych w stosunku do sprzedaży detalicznej. Poza tym warto przestawić się na e-faktury oraz inne e-dokumenty niezbędne do rozliczeń finansowych. Niestety, nie wszyscy klienci chcą otrzymywać faktury w wersji elektronicznej, ale warto o to pytać. Istnieje jeszcze wiele innych form zaoszczędzenia pieniędzy w budżetach firmowych, dlatego należy badać rynek, szukać nowych rozwiązań i minimalizować koszty.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (27.11.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
896 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Gdzie wziąć najtańszy debet? 10.5.2016 9:40 przez:
max
Gdzie wziąć chwilówkę, żeby nie mieć problemów? 22.10.2015 14:26 przez:
klaudyyna

forum o kredytach

Forum o lokatach
Jaka lokata na 100 tysięcy? 20.8.2015 17:57 przez:
ksaron

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie turystyczne gdzie wykupić? 18.7.2014 19:39 przez:
gumisie997

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Jaki program do rozliczenia PIT? 29.1.2016 11:11 przez:
carlos

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Dobry i niedrogi telefon z androidem 7.8.2015 10:11 przez:
Anita

forum gsm