14.11.2014, 11:13

Odsetki od kredytu refinansowego a koszty uzyskania przychodów

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Odsetki od kredytu refinansowego a koszty uzyskania przychodów

Wiele osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą, posiłkuje się kredytami różnego typu, w tym refinansowymi. Pojawia się wskutek pytanie - czy można wliczyć odsetki od pożyczki dla firmy w koszty uzyskania przychodu?

Odsetki od kredytów firmowych stanowią koszt uzyskania przychodu. Zalicza się je w koszty działalności adekwatnie do sytuacji. Jak to wygląda w przypadku kredytu refinansowego?

Dla celów podatkowych nazwa zaciągniętego zobowiązania finansowego nie ma żadnego znaczenia. Kredyt gotówkowy i refinansowy traktowane będą przez fiskusa tak samo. Liczy się jedynie cel, w jakim firma pożyczyła pieniądze, oraz adekwatna dokumentacja. Jeżeli firma posiadała kilka kredytów, na przykład na zakup urządzeń, i zamieniła je na jeden kredyt refinansowy, także odsetki od tego kredytu mogą zostać zaliczone w koszty uzyskania przychodu.

Kiedy i w jaki sposób rozliczamy odsetki od kredytu? Uwzględnić należy dwie sytuacje:

- jeżeli kredyt posłużył przedsiębiorcy na zakup środka trwałego, odsetki naliczone przed oddaniem środka trwałego do użytku zwiększają jego wartość i podlegają rozliczeniu w odpisach amortyzacyjnych.

- odsetki naliczone po przekazaniu środka trwałego do użytkowania można z kolei zaliczać w koszty prowadzonej działalności w terminie ich uregulowania.

Bardzo istotne dla przedsiębiorców jest posiadanie adekwatnej dokumentacji kredytowej i sposobu rozdysponowania środków. W razie kontroli podatkowej będzie należało wykazać faktyczny związek między zaciągniętą pożyczką a prowadzoną działalnością gospodarczą.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (14.11.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
873 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Ujemne odsetki od lokaty 9.2.2015 15:03 przez:
Karol Wilczko
Jaka lokata na 2000 złotych dla córki? 17.12.2015 8:39 przez:
BartStec
lokata - okres kapitalizacji 5.8.2014 15:39 przez:
kleopatra

forum o lokatach