13.11.2014, 14:13

Odsetki od kredytu konsolidacyjnego dla firmy a podatek

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Odsetki od kredytu konsolidacyjnego dla firmy a podatek

Kredyty dla firm są nieco bardziej skomplikowane od kredytów dla osób fizycznych. Gdy osoba prowadząca firmę posiada zobowiązania finansowe, które zaciągnęła na potrzeby prywatne i firmowe, dokonując ich konsolidacji, pojawia się szereg wątpliwości w kwestiach podatkowych.

Zasadnicza kwestia problematyczna dotycząca kredytów konsolidacyjnych dla firm dotyczy możliwości zaliczenia odsetek od kredytu w koszty uzyskania przychodu. Jak to wygląda w praktyce?

Zgodnie z indywidualną interpretacją podatkową, wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej z Łodzi w dniu 26 września 2013 roku, podatnik, który posiada kredyt konsolidacyjny, może zaliczyć odsetki do kosztów uzyskania przychodu w momencie faktycznego ponoszenia tych kosztów. Decyzja ta powinna ucieszyć wielu przedsiębiorców, ale powinni oni zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół - to na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia, że pomiędzy płatnością zobowiązania a działalnością gospodarczą zachodzi związek.

Istotne dla podatnika jest także to, że organ podatkowy nie kwestionuje treści umowy z bankiem. Nie jest istotny typ kredytu, ani jego nazwa. Obojętne, czy mamy do czynienia z kredytem firmowym, czy konsolidacją kilku pożyczek. Ważne, by podatnik mógł wykazać, że pożyczka i odsetki dotyczą działalności gospodarczej. Wówczas koszt odsetek od kredytu konsolidacyjnego będzie można zaliczyć w koszt uzyskania przychodu.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (13.11.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
999 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Ujemne odsetki od lokaty 9.2.2015 15:03 przez:
Karol Wilczko
Jaka lokata na 2000 złotych dla córki? 17.12.2015 8:39 przez:
BartStec
lokata - okres kapitalizacji 5.8.2014 15:39 przez:
kleopatra

forum o lokatach