21.10.2014, 09:02

Po co bankowi zaświadczenia z ZUS i US od firmy do wniosku o kredyt?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Po co bankowi zaświadczenia z ZUS i US od firmy do wniosku o kredyt?

Czy wiesz, dlaczego w większości przypadków ubiegania się o kredyt przez przedsiębiorcę, banki tak duże znaczenie przywiązują do okazywanych przez firmę zaświadczeń z ZUS-u i US-u?

Z punktu widzenia banku najważniejszą kwestią podczas udzielania kredytu jest nawiązanie współpracy tylko i wyłącznie z klientami, którzy będą w stanie bez większych problemów spłacić cały kapitał i naliczone odsetki. Wszelkie przesłanki wskazujące na to, że w trakcie trwania umowy kredytowej może dojść do problemów finansowych firmy to sygnał, że przedsiębiorca może nie być wiarygodny i współpraca z nim to ryzyko.

Wśród procedur stosowanych przez banki podczas rozpatrywania wniosku kredytowego klienta znajdziemy zapisy mówiące o minimalnym stażu działalności firmy na rynku, weryfikacji raportów z BIK czy sprawdzeniu braku zadłużeń i ewentualnych wpisów w KRD. Bank zechce sprawdzić też dokumenty potwierdzające prowadzenie przez nas działalności gospodarczej i dokumenty księgowe, które będą w stanie powiedzieć praktycznie wszystko o finansach firmy. Choć może się wydawać, że to i tak dużo, należy dodać do tego jeszcze konieczność przedstawienia zaświadczeń z ZUS i US, potwierdzających brak zaległości w uiszczaniu składek i podatków.

Wielu przedsiębiorców nie rozumie zasadności tego ostatniego warunku, twierdząc, że sprawy między firmą a ZUS-em i US-em nie mają wpływu na procedurę kredytową i samą spłatę danego kredytu. W rzeczywistości jednak banki wiedzą co robią, a stosowne zaświadczenia pozwalają nie tylko sprawdzić podejście klienta do regulowania wszelkich zobowiązań, ale też dają jasny sygnał dotyczący ewentualnych problemów firmy w przyszłości z fiskusem i ZUS-em, w kwestii ściągania należności. Jeśli w trakcie trwania spłaty kredytu przedsiębiorca będzie posiadał powyższe zaległości i dwie wymienione instytucje zgłoszą się w celu ich odzyskania, prawdopodobieństwo zaniechania spłaty rat kredytowej jest bardzo duże. Co więcej, problemu z urzędem skarbowym niejednokrotnie oznaczają bliski upadek firmy.

Warto też pamiętać, że zaległości podatkowe czy składkowe można uregulować w korzystny dla przedsiębiorcy sposób, rozkładając je np. na raty. Skorzystanie z takiej możliwości będzie też na pewno lepszym posunięciem niż poszukiwanie instytucji, w której kredyt zostanie udzielony bez weryfikacji naszych zobowiązań z urzędami.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (21.10.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
950 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Najlepszy kredyt samochodowy Getin Bank- co sądzicie? 11.4.2016 11:02 przez:
Irek

forum o kredytach

Forum o lokatach
EKOprofit BOŚ Bank - czy warto otworzyć tam konto? 11.3.2016 15:47 przez:
Kadża

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
kalkulator ubezpieczeniowy to fikcja.......... 6.5.2016 9:03 przez:
BOGRAB

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Kupno mieszkania na firmę 12.11.2015 8:18 przez:
kuba

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Telepolis - czy korzystacie? 15.5.2016 18:46 przez:
Ela34
Lepszy tablet czy smartfon? 6.11.2015 8:15 przez:
Arias

forum gsm