19.08.2014, 20:37

Co z zaległymi kredytami po upadłości firmy?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8.5     / 10 (oddano 2 głosów)

Co z zaległymi kredytami po upadłości firmy?

Wiele przedsiębiorstw nie wytrzymuje konkurencji na rynku lub skutków kryzysu i ogłasza upadłość. Co dzieje się z zaległymi kredytami po ogłoszeniu upadłości firmy?

Jeżeli firma nie potrafi wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych względem wierzycieli, ogłasza upadłość. Czy bankructwo zwalnia firmę ze zobowiązań finansowych? O ogłoszeniu upadłości firmy decyduje sąd. To on podejmuje decyzję, czy ogłoszenie upadłości firmy jest zasadne. Firma przed podjęciem takiej decyzji powinna zapoznać się z ustawą Prawo upadłościowe i naprawcze. Kiedy sąd nie może ogłosić upadłości firmy? Nie może, jeżeli zobowiązania nie przekraczają 10 proc. wartości bilansowej przedsiębiorstwa, a opóźnienia w płatnościach nie przekraczają trzech miesięcy. Podstawowym zadaniem upadłości jest egzekucja, której celem jest spłata jak największej części długu lub wszystkich wierzycieli. 

Sprawdź też: Opisujemy tryb postępowania upadłościowego

Po ogłoszeniu upadłości firmy regulowane są należności związane z procesem postępowania upadłościowego, w dalszej kolejności zobowiązania wynikające z tytułu składek na ZUS, podatków, kosztów egzekucyjnych oraz innych zobowiązań finansowych. Długi zabezpieczone hipoteką lub też zabezpieczone w innej formie spłacane są z tzw. masy upadłościowej, czyli zostają uzyskane ze sprzedaży majątku firmy. Przed uiszczeniem takich długów regulowane są należności wynikające ze stosunku pracy załogi oraz upadającego przedsiębiorstwa.

Z chwilą otrzymania postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości firmy bank może zgłosić wierzytelności do masy upadłościowej w celu odzyskania pieniędzy pożyczonych firmie w postaci kredytów, które nie zostały spłacone. Właściciel nie powinien liczyć na to, że nie będzie musiał spłacać zaległych kredytów bankowych. Wszelkie decyzje w tej sprawie podejmuje syndyk masy upadłościowej. Może się zdarzyć, że wierzytelności banku czy też banków nie zostaną zaspokojone z masy upadłościowej; wtedy bank ma prawo wszcząć postępowanie komornicze.

Sprawdź też: Krajowy Rejestr Długów na wiosnę pomaga przedsiębiorcom odzyskać pieniądze

Nadal wiele firm nie radzi sobie ze spłatą wierzycieli i nie potrafi funkcjonować na rynku, a zadłużenia trzeba spłacać. Trudno zatem dziwić się bankom, że tak niechętnie pożyczają pieniądze firmom, nawet teraz, kiedy kryzys mija i gospodarka zaczyna się podnosić. 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (19.08.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie domu - na co zwracać uwagę? 9.2.2016 10:58 przez:
Fann

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Przeterminowany kredyt odnawialny - co zrobić? 17.5.2016 11:51 przez:
hubertus

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Zgubiona gwarancja ,co zrobić ? 26.2.2016 15:57 przez:
kielczjan

forum gsm