15.05.2014, 09:07

Kredyt kupiecki - tanie rozwiązanie dla firm

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 1 głosów)

Kredyt kupiecki - tanie rozwiązanie dla firm

Prowadzenie własnej firmy często wymaga korzystania z różnego rodzaju kredytów. Jedną z tańszych opcji finansowania działalności pozostaje kredyt kupiecki.

Kredyt kupiecki to niezwykle interesujące rozwiązanie, które jest przydatne zwłaszcza w przypadku firm wykonujących usługi i sprzedających towary z odroczonym terminem płatności. Zasada jego działanie jest niezwykle prosta. Kredyt kupiecki, nazywany także kredytem towarowym lub handlowym to bowiem nic innego, jak tylko zgoda sprzedającego na otrzymanie środków pieniężnych za wykonaną usługę lub sprzedany towar w późniejszym okresie, ustalonym w umowie lub na fakturze jako odroczony termin płatności. Jego ogromną zaletą są niskie koszty i możliwie najmniej skomplikowane procedury.

W praktyce kredyt kupiecki jest najpopularniejszą formą pozabankowego finansowania działalności przedsiębiorstw i jest obecny w zdecydowanej większości branż. Dzięki niemu przedsiębiorca, który nie jest w stanie zapłacić za towar np. do własnego sklepu gotówką, może zapełnić półki produktami otrzymanymi na zasadzie kredytu kupieckiego. Choć termin odroczonej płatności nie przekracza zwykle 30 dni, to mimo wszystko jest to okres, który pozwala kupującemu (przedsiębiorcy, któremu udzielony został kredyt kupiecki) zarobić na sprzedaży otrzymanych w ten sposób towarów i uregulować należność względem sprzedającego (firmy, która udzieliła kredytu kupieckiego).

Najważniejszą zaletą kredytu kupieckiego jest jego niski koszt. W zdecydowanej większości przypadków nie ma tu bowiem mowy o dodatkowym oprocentowaniu kredytu. Kupujący płaci tylko i wyłącznie za towary, które zakupił po cenie znanej od samego początku. Można więc powiedzieć, że koszty w przypadku kredytów kupieckich nie istnieją. Te mogą się pojawić dopiero w przypadku niewywiązania się z umowy i przekroczenia terminu płatności. W takiej sytuacji kosztem mogą być odsetki określone w umowie lub karne opłaty za przekroczenie tego terminu. Z punktu widzenia kupującego kosztem może też być brak rabatu na dany towar, który zostałby udzielony w sytuacji natychmiastowej płatności gotówką. Mimo wszystko kredyt kupiecki okazuje się tańszym rozwiązaniem od kredytów bankowych, na czele z kredytami obrotowymi. Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorca sprzedający nam towary sam zdecyduje, czy zechce udzielić nam kredytu kupieckiego. Może on też wymagać od nas zabezpieczeń w spłacie kredytu.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (15.05.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt kupiecki 5.7.2014 8:05 przez:
tyborek

forum o kredytach

Forum finansowe dla firm
Kredyt kupiecki 18.6.2015 10:21 przez:
Renata Grochowska, Ekspert Comperia.pl
Kredyt kupiecki = branie towaru w komis? 28.8.2014 13:00 przez:
MalowanaLala
Własny sklep - kredyt? 4.8.2014 19:20 przez:
Polarnia

forum finansowe dla firm