19.05.2014, 14:18

Twoja firma widnieje w BIK? To dobrze!

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Twoja firma widnieje w BIK? To dobrze!

Skrót BIK budzi dość pejoratywne skojarzenia, choć w rzeczywistości może być szansą na uzyskanie korzystnych warunków kredytu - także w przypadku firm.

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja gromadząca dane o historii kredytowej zarówno klientów indywidualnych, jak i firm. Zbiera ona informacje z banków i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Rozliczeniowych, budując na tej podstawie ocenę punktową klienta, czyli tzw. scoring. Ten z kolei może mieć znaczny wpływ na nasze przyszłe starania o kredyt.

Wielu osobom wydaje się, że BIK to instytucja, która zbiera dane o dłużnikach, a samo pojawienie się naszego nazwiska na listach BIK, zamka drzwi po jakiekolwiek kredyty. Jest to bardzo mylne twierdzenie, gdyż swoją historię w Biurze Informacji Kredytowej posiada każda osoba i firma, które miały okazję korzystać z kredytów bankowych. Co więcej, bogata historia kredytowa poparta regularnymi spłatami wszelkich zobowiązań to duża szansa na wysoki scoring w BIK, a co za tym idzie, przychylne traktowanie nas przez banki, które regularnie i chętnie korzystają z usług tej instytucji. Dla wielu przedsiębiorców, ale też osób prywatnych, marzeniem jest, aby posiadać właśnie pozytywną i bogatą historię kredytową. Dzięki temu mogą liczyć na szybsze załatwianie formalności związanych z przyznawaniem kredytu, a przede wszystkim na lepsze warunki spłaty. Pozytywna opinia BIK jest swego rodzaju pomocą dla banku, gdyż ten wie, że ma do czynienia z rzetelnym -  bądź nie - kredytobiorcą.

W takiej sytuacji warto postawić sobie pytanie, co wpływa na budowanie pozytywnej historii w BIK. W tym przypadku znacznie mają przede wszystkim kredyty i pożyczki zaciągane w bankach i SKOK-ach. W procesie budowania historii kredytowej znacznie będą miały też takie produkty jak karty kredytowe czy limity odnawialne na koncie. W BIK pojawią się także informacje o złożonych przez nas wnioskach kredytowych, nawet tych rozpatrzonych z negatywnym wynikiem. Na koniec warto dodać, że BIK gromadzi dane z ostatnich 5 lat od momenty spłaty kredytu, choć przechowywać je może przez znacznie dłuższy okres, nawet 12 lat, jednak wyłącznie do celów statystycznych.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (19.05.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum finansowe dla firm
Kredyt dla niewielkiej firmy 18.5.2014 19:45 przez:
Czarek

forum finansowe dla firm