16.05.2014, 16:36

Brak historii w BIK nie przekreśla szans firmy na kredyt

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8     / 10 (oddano 1 głosów)

Brak historii w BIK nie przekreśla szans firmy na kredyt

Pozytywna historia w BIK to dla firmy szansa na uzyskanie atrakcyjnego kredytu. Jeśli jednak przedsiębiorca jej jeszcze nie posiada, nie musi popadać w rezygnację - on również ma szansę na pożyczkę.

Dane gromadzone w Biurze Informacji Kredytowej są dla wielu banków podstawą przy weryfikacji zdolności i wiarygodności kredytowej klientów, bez względu na to, czy mówimy o klientach indywidualnych czy o firmach. Wysoki scoring oparty o bogatą historię kredytową to szansa na szybkie rozpatrzenie wniosku kredytowego z pozytywnym skutkiem i otrzymanie warunków spłaty, na jakie nie moglibyśmy liczyć podczas starań o pożyczkę bez wykazania się pozytywną historią regulowania minionych zadłużeń bankowych. W efekcie im rzetelniej spłacamy długi kredytowe, tym chętniej bank pożyczy nam pieniądze na jeszcze korzystnych dla nas warunkach.

Co więcej, po drodze możemy korzystać z ofert różnych banków, a każdy następny, do którego się udamy z wnioskiem kredytowym, może być dla nas łaskawszy w zakresie warunków umowy kredytowej. Wszystko to sprawia, że dla przedsiębiorcy pozytywna historia w BIK-u to ogromna wartość, którą często buduje się przez lata. Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na pochwalenie się wysokim scoringiem BIK. Problem ten dotyczy między innymi początkujących przedsiębiorców, którzy jeszcze nie rozpoczęli swojej przygody z kredytami. Ponieważ nie posiadają historii spłat, nie są też punktowani w BIK-u.

Z pewnością brak jakiejkolwiek historii w BIK-u to dla banku ogromna niewiadoma, a więc też podwyższone ryzyko pożyczania pieniędzy danej osobie czy firmie przez bank. Z tego względu te ostatnie zachowują szczególną ostrożność podczas udzielania kredytu takiemu klientowi, rzetelnie badając wszystkie kwestie wpływające na jego zdolność i wiarygodność kredytową. Nie oznacza to jednak, że szanse na otrzymanie kredytu są w takiej sytuacji zerowe. Jeśli z naszych obrotów budżetowych będzie jasno wynikało, że firma zachowuje płynność finansową i osiąga zyski, z pewnością bank przychyli się do wniosku kredytowego.

Warto też podkreślić, że nawet najwyższa ocena w raporcie BIK nie gwarantuje otrzymania pożyczki. Może się bowiem okazać, że choć w ostatnich latach nasza historia była wręcz wzorowa, jednak obecnie firma znajduje się na skraju upadłości i sam kredyt może nie być wystarczający na wyjście z kłopotu. Zdolność kredytowa takiego klienta spada prawie do zera i wysoki scoring w BIK wówczas nie będzie miał znaczenia.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (16.05.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
898 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum finansowe dla firm
Kredyt dla młodej firmy. 10.5.2016 20:38 przez:
wazerka

forum finansowe dla firm