31.03.2014, 09:29

Definicja kredytu inwestycyjnego dla firm

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 7.3     / 10 (oddano 4 głosów)

Definicja kredytu inwestycyjnego dla firm

Kredyt inwestycyjny dla firm to instrument finansowy pozwalający na rozwój przedsiębiorstw z pomocą kapitału pozyskanego z banku.

Kredyt inwestycyjny dla firm to dość skomplikowany instrument finansowy, a jego istotę można określić jako sposób finansowania przeznaczony na realizowanie przedsięwzięć celujących w zwiększenie wartości majątku trwałego przedsiębiorstwa. Ta definicja odnosi się równie dobrze do kredytu inwestycyjnego dla firm i dla osoby fizycznej. W praktyce życiowej najczęściej taką formę finansowania wykorzystują podmioty realizujące działalność gospodarczą.

Sprawdź też: Obrotowy czy inwestycyjny - którą formę kredytu wybrać dla firmy?

Kredyt inwestycyjny zaciągany jest po to, aby uzyskać środki pieniężne, dzięki którym będzie można później sfinansować różne rodzaje inwestycji. Inwestycje finansowane w ten sposób mogą mieć formę materialną, niematerialną i finansową. Pierwsza grupa odnosi się do zakupu konkretnych środków trwałych, takich jak urządzenia i maszyny lub takich jak budowa czy modernizacja nieruchomości. W drugiej grupie znajdziemy chociażby zakup papierów wartościowych. To oznacza, że firma może wziąć kredyt inwestycyjny po to, aby wykupić obligacje. Ostatnia grupa to inwestycje w udziały i akcje firm.

Z perspektywy banku kredyty inwestycyjne dla firm dzielone są na takie kategorie jak: kredyty na wyposażenie, kredyty na restrukturyzację oraz kredyty na zakup lub budowę. Pierwsza i ostatnia forma pokrywają się z kredytami na cele materialne. Interesująco przedstawia się przy tym kredyt na restrukturyzację. Jest to forma finansowania przeznaczona na pokrycie kosztów związanych z przebudowywaniem struktury gospodarczej danej firmy (wykupy akcji etc.).

Sprawdź też: Jak znaleźć inwestora na rozkręcenie biznesu?

Kredyt inwestycyjny firma może spłacić na dwa sposoby. Z jednej strony mamy tzw. raty annuitetowe. Są to inaczej raty równe. W zależności od ustaleń z bankiem przedsiębiorstwo spłaca w takim przypadku raty o tej samej wysokości. Z racji specyfiki konstrukcji takich długoterminowych instrumentów jak kredyty inwestycyjne raty równe mają wyższą rzeczywistą stopę oprocentowania niż opcje z ratami malejącymi (w tym samym horyzoncie czasowym). Drugą formą są raty malejące, gdzie rata kapitałowa jest spłacana szybciej, a rata odsetkowa maleje z czasem.

Omówiony pokrótce instrument finansowy jest powszechnie stosowany przez firmy z racji swojej efektywności oraz relatywnej opłacalności.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (31.03.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
873 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora