26.02.2014, 15:32

Kredyt hipoteczny a koszty firmy

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8     / 10 (oddano 1 głosów)

Kredyt hipoteczny a koszty firmy

Zakup mieszkania finansowany kredytem hipotecznym to okazja dla przedsiębiorców, którzy w takim lokalu prowadzą swoją działalność. Wydatki ponoszone w związku z kredytem hipotecznym można wliczyć w koszty firmy.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy naturalnym postępowaniem jest wykorzystywanie prywatnego auta do celów firmowych i wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych firmy. Daje to określone korzyści podatkowe, jak na przykład możliwość odliczenia od przychodu kosztów przeglądu, napraw czy nawet rachunków za paliwo. Mało kto jednak wie, że podobnie można potraktować własne mieszkanie, także to zakupione na kredyt hipoteczny, który w dodatku ciągle spłacamy. Aby tak się jednak stało, musimy spełnić kilka warunków.

Najważniejszą kwestią jest wprowadzenie mieszkania do ewidencji środków trwałych naszego przedsiębiorstwa. Od tego momentu możemy czerpać profity, związane z obniżeniem zobowiązań wobec urzędu skarbowego. Te wynika z możliwości wliczenia w koszty uzyskania przychodu określonych wydatków, takich jak rachunki za prąd, wodę, gaz, ale też Internet czy telefon. Naszym kosztem będzie również amortyzacja. To jednak nie wszystko. Największym zaskoczeniem dla wielu przedsiębiorców jest bowiem możliwość wrzucenia w koszty uzyskania przychodu odsetek od spłacanego kredytu hipotecznego.

Z punku widzenia prawa i ustawy o PIT, mieszkanie, a także jego część wyodrębniona na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, ewidencjonowane jako środek trwały firmy, stanowi koszt uzyskania przez tę firmę przychodu. Jeśli mieszkanie jest spłacane kredytem hipotecznym, to odsetki od tego kredytu również należy traktować jako koszty firmy, a więc można odliczyć je od podatku. Co więcej, jest to możliwe także w sytuacji, gdy kredyt hipoteczny zaciągnęliśmy w przeszłości, jeszcze jako osoba prywatna. Odsetki będą jednak wliczone w koszt uzyskania przychodu dopiero od chwili, gdy prywatną nieruchomość zaliczymy do majątku firmy. Koszty poniesione przed tym okresem nie będą uwzględniane. Mimo wszystko jest to doskonała możliwość do obniżenia swoich podatkowych zobowiązań.

Warto pamiętać także o tym, że również kredyty gotówkowe zaciągnięte przez osobę prywatną mogą być wykorzystywane na potrzeby firmy, np. na opłacenie czynszu za lokal użytkowy, co również wiąże się z możliwością ujęcia odsetek od kredytu w kosztach uzyskania przychodu. Sposobów na wykorzystanie zobowiązań bankowych do obniżenia kwot podatków należnych fiskusowi jest więc całkiem sporo.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (26.02.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
873 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt Hipoteczny a zaniżona wypłata na umowie 21.6.2019 7:05 przez:
stringi100
kredyt hipoteczny - która wersja lepsza 29.8.2018 9:48 przez:
1992-kasia
Kredyt hipoteczny na remont budynku. 14.8.2017 12:14 przez:
MrCluster
Kredyt hipoteczny w ciąży 23.6.2017 20:08 przez:
smeg
kredyt hipoteczny czy własne oszczędności? Pomocy 27.3.2017 18:28 przez:
nilada
bank BPS - NAJLEPSZY KREDYT HIPOTECZNY? 31.5.2016 9:01 przez:
wiktor

forum o kredytach