10.02.2014, 17:31

Jakie warunki musi spełnić firma, by dostać kredyt hipoteczny?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9.5     / 10 (oddano 2 głosów)

Jakie warunki musi spełnić firma, by dostać kredyt hipoteczny?

Firmy, które chciałyby uzyskać kredyt hipoteczny, muszą liczyć się z tym, że będą musiały spełnić szereg warunków, stawianych przez banki. Postaramy się przybliżyć najważniejsze z nich.

Jeśli przedsiębiorcy zależy na uzyskaniu kredytu hipotecznego, powinien już na wstępie liczyć się z tym, że będzie się od niego wymagać posiadania odpowiedniego stażu firmy, obejmującego co najmniej kilka miesięcy wstecz. Takie wymagania są wprowadzane przez większość banków, ponieważ jest to sposób na obiektywną ocenę zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. Ten wymóg dotyczy zarówno osób prowadzących własne działalności gospodarcze, które chcą uzyskać kredyt hipoteczny na prywatne mieszkanie, jak też przedsiębiorców potrzebujących dodatkowych funduszy zabezpieczonych hipoteką z przeznaczeniem na cele biznesowe.

Przedsiębiorca, który wnioskuje o kredyt hipoteczny pod koniec roku, powinien w praktyce liczyć się z tym, że będzie zobowiązany pokazać bankowi swoje dochody z ostatnich dwóch lat - roku bieżącego i poprzedniego. Oczywiście, cały okres powinien charakteryzować się bardzo dobrą koniunkturą w zakresie przychodów firmy. Co ciekawe, niektóre banki mogą chcieć od firmy pokazania dochodów nawet z trzech ostatnich lat (zdarza się to jednak tylko w szczególnych przypadkach).

W przypadku kredytów hipotecznych dla przedsiębiorców równie ważnym warunkiem, obok wykazania się niezbędną zdolnością finansową, jest także minimalny okres prowadzenia firmy. Biorąc pod uwagę tę kwestię, propozycje banków są bardzo zróżnicowane. Przykładowo Bank BGŻ wymaga od przedsiębiorstwa co najmniej 24 miesięcy działalności. Dopiero jeśli przedsiębiorca spełni ten warunek, bank jest w stanie przystąpić z nim do rozmowy o kredycie hipotecznym. Niższy pułap dotyczący stażu postawił natomiast Raiffeisen Bank - wynosi tylko 18 miesięcy (choć w przypadku przedstawicieli wolnych zawodów okres ten skraca się do 6 miesięcy). Co najmniej 12 miesięcy działalności to z kolei warunki wstępne dla wnioskodawców stawiane przez takie banki jak BOŚ Bank i mBank. Najkorzystniej w tym gronie wypada Idea Bank, oferujący kredyt hipoteczny dla firm, które istnieją na rynku dopiero od 3 miesięcy.

Warunki dotyczące zdolności kredytowej i okresu prowadzenia przedsiębiorstwa mogą stanowić pewnego rodzaju wyzwanie dla firmy podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny. Niemniej jednak początkujący przedsiębiorcy również mają szansę skorzystać z tego typu finansowania, czego przykładem mogą być oferty kredytowe przygotowane przez Idea Bank.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (10.02.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Jakie warunki trzeba spełnić do mdm? 6.10.2015 13:39 przez:
iga-wos
Jakie warunki spełnić aby otrzymać dofinansowanie MdM 25.5.2014 19:32 przez:
Marcel09

forum o kredytach

Forum o lokatach
Konto oszczędnościowe w orange finanse 3,5% opinie 5.9.2016 11:08 przez:
MarcinLukiewicz
Co sądzicie o lokacie eurobanku na Dobry Start? 9.11.2015 11:32 przez:
Danuta

forum o lokatach

Forum finansowe dla firm
Środki na rozwój firmy 30.12.2015 12:27 przez:
aleksandraw

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Oferta Zetafon Brać ? 18.5.2015 11:15 przez:
Jarec

forum gsm