28.01.2014, 23:53

Czy warto korzystać z kredytów odnawialnych dla firm?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

Czy warto korzystać z kredytów odnawialnych dla firm?

Korzystanie z kredytów odnawialnych pozwala radzić sobie z bieżącymi wydatkami firmy. Na rynku bankowym przedsiębiorcy mogą korzystać zarówno z celowych kredytów odnawialnych, jak i z kredytów w rachunku bieżącym. Jakie korzyści dla firmy niesie pozyskanie kredytu odnawialnego?

Firmy mogą korzystać z różnych kredytów przy finansowaniu swojej działalności. Większość pożyczek kierowanych do firm to kredyty celowe. Na rynku bankowym najczęściej można zetknąć się z kredytem obrotowym oraz inwestycyjnym. Kredyty inwestycyjne przyznawane są w celu sfinansowania środków trwałych firm. Umożliwiają również sfinansowanie różnorodnych modernizacji (np. linii produkcyjnych). W porównaniu z kredytami obrotowymi kredyty inwestycyjne są długoterminowe. Niektóre banki oferują kredyty inwestycyjne o maksymalnym okresie kredytowania wynoszącym nawet 25 lat.

Krótkoterminowe kredyty obrotowe

Kredyty obrotowe przyznawane są na krótki czas. Najczęściej okres kredytowania wynosi 12 miesięcy. Zadaniem kredytu obrotowego jest finansowanie bieżących potrzeb przedsiębiorstw. Dzięki temu można dokonać zakupu towarów lub materiałów, a także uregulować zobowiązania wobec dostawców.

Rodzaje kredytów obrotowych

Kredyt obrotowy może mieć charakter celowy. Służy wówczas do finansowania przedsięwzięć wskazanych we wniosku kredytowym. Przy kredytach celowych z góry określany jest termin dokonania ich spłaty. Przedsiębiorstwa korzystają z takich kredytów na przykład w zamiarze sfinansowania materiałów niezbędnych do zrealizowania już podpisanych kontraktów.

Innym rodzajem kredytu obrotowego kierowanego do firm jest kredyt odnawialny. Jedną z jego form stanowi kredyt w rachunku bieżącym. Przy takich kredytach cel nie jest ściśle określony. Ich atutem jest między innymi to, że bank nie sprawdza przeznaczenia wydanych za jego sprawą pieniędzy. Jest to rozwiązanie, które pozwala na poradzenie sobie z przejściowym brakiem funduszy na koncie. W przypadku braku środków na rachunku bankowym przedsiębiorstwo może korzystać z przyznanego salda.

Oferty kredytów odnawialnych dla firm

Porównując oferty kredytów odnawialnych proponowanych przez różne banki, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wysokość prowizji pobieranej za przyznanie kredytu i wysokość oprocentowania. Wśród rozwiązań tańszych wymienić należy linię kredytową dla firm dostępną w Raiffeisen Polbanku. W jej przypadku marża banku wynosi już od 2 proc., a prowizja zaledwie 0,5 proc. By skorzystać z oferty, firma musi funkcjonować na rynku minimum 18 miesięcy (wyjątkiem są działalności gospodarcze prowadzone w ramach wolnych zawodów). Nowe podmioty gospodarcze mogą liczyć także na korzystny kredyt obrotowy MSP w PKO Banku Polskim. Dostępna marża zaczyna się od 2.4 proc., a prowizja od 1,5 proc. Kredyt dostępny jest nie tylko w złotówkach, ale także w inych walutach: EUR, USD i CHF. Dodatkowo bank nie wymaga wykupienia ubezpieczenia.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.01.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
1004 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Bank BPH czy warto wziąć kredyt z wracającymi odsetkami? 18.5.2016 10:38 przez:
Tomorek
Kredyt Duet WZWBK - czy warto? 4.5.2016 10:20 przez:
Leon

forum o kredytach

Forum o lokatach
Konto 360 Milleennium - czy warto założyć ? 31.3.2016 10:32 przez:
Sławoj

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Czy warto wziąć przedłużoną gwarancję? 11.12.2015 8:10 przez:
ramzi

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Czy warto skorzystać z usług Open finance? 26.8.2015 16:01 przez:
Profesor

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Czy warto jest brać telefon w ofercie na abonament 9.4.2015 13:07 przez:
estimo

forum gsm