12.12.2013, 16:10

Czy firma działająca od 3 miesięcy ma szansę na kredyt?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8.7     / 10 (oddano 3 głosów)

Czy firma działająca od 3 miesięcy ma szansę na kredyt?

Otrzymanie kredytu przez dobrze prosperującą firmę z kilkuletnim stażem na rynku nie jest niczym nadzwyczajnym, jednak początkujący przedsiębiorcy mają na tym polu mniej szczęścia. Czy uzyskanie kredytu przez firmę, która działa na rynku od 3 miesięcy jest w ogóle możliwe?

Młodzi, początkujący przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, że finansowanie działalności firmy nie należy do łatwych zadań. Z tego też względu pierwsze kroki kierują do różnego rodzaju instytucji (rządowych bądź unijnych), które mogą im pomóc w uzyskaniu dotacji na rozwinięcie wchodzącego na rynek przedsiębiorstwa. Nie wszystkim udaje się jednak otrzymać pomoc od wymienionych organizacji, dlatego też kolejnym pomysłem na uzyskanie potrzebnych funduszy staje się zaciągnięcie kredytu.

Jeszcze nie tak dawno temu przyznanie przez bank wsparcia finansowego firmie prosperującej zaledwie 3 miesiące graniczyło z cudem. Obecnie sytuacja na rynku nieco się zmieniła, a odpowiedzialność za udzielanie pożyczek nowym usługodawcom przejęły banki specjalizujące się w obsłudze firm z sektora MSP. Klienci reprezentujący nowo powstałe spółki są dość specyficzni, głównie przez to, że na początku swojej działalności wymagają szczególnego wsparcia. Z racji powstawania banków dedykowanych właśnie im, poszczególne instytucje zaczęły tworzyć oferty skierowane do debiutujących przedsiębiorców. Niestety, produkty przez nie oferowane, pomimo tego, że są adresowane do nowych firm, wymagają od nich co najmniej rocznej fazy rozwoju.

Inaczej wygląda sytuacja banków stricte firmowych, takich jak Idea Bank czy FM Bank, które proponują korzystne rozwiązania również przedsiębiorcom rozpoczynającym przygodę z biznesem. Aby jednak otrzymać kredyt w jednym z tych banków, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Podstawowym jest oczywiście przedstawienie odpowiedniego zabezpieczenia, które w większości przypadków pozwala określić wysokość kredytu. Często oferty tego typu wymagają też od przedsiębiorcy powiązania swoich dalszych rozliczeń właśnie z nimi, co przejawia się np. w konieczności założenia konta w danej instytucji, czy korzystania z proponowanych przez nią usług dodatkowych, np. księgowości.

Innym rozwiązaniem na zdobycie zastrzyku gotówki przez początkującego biznesmena jest skorzystanie z pomocy rządu. Mając świadomość, że sektor MSP jest głównym filarem polskiej gospodarki, rząd przygotował specjalny program wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Polega on na udzieleniu przez BGK gwarancji zabezpieczających zadłużenia zaciągane na prowadzenie bieżącej działalności. Jeśli przedsiębiorca nie jest w stanie wywiązać się z umowy kredytowej, BGK spłaca jego należność. Jeśli tylko firma działająca na rynku od 3 miesięcy posiada zdolność kredytową, przy wsparciu BGK jest w stanie uzyskać kredyt w wielu bankach, także tych, nieobsługujących firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (12.12.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Czy firma Vivus może wpisać do bik 5.8.2015 13:30 przez:
bertele
Brak spłaty karty kredytowej w mbank 4.5.2015 9:38 przez:
korek

forum o kredytach

Forum finansowe dla firm
Czy firma windykacyjna może być przyjazna dla dłużnika? 6.7.2015 14:37 przez:
Anna Kopeć,
Leasing 28.8.2014 19:31 przez:
księżna kasja
Czy hosting jest bezpieczny? Można go jakoś ubezpieczyć? 31.7.2014 8:58 przez:
Chuck Norris II

forum finansowe dla firm