16.12.2014, 08:20

Czy konto oszczędnościowe jest bezpieczne?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Czy konto oszczędnościowe jest bezpieczne?

Z racji niewielkich wynagrodzeń oraz wciąż rosnących cen żywności i energii coraz trudniej mówić o oszczędzaniu. Warto jednak skorzystać z konta oszczędnościowego i odkładać na nie przynajmniej drobne kwoty. Jak je założyć i czy kapitał na nim zgromadzony jest bezpieczny?

Najmniejsze kwoty odkładane systematycznie mogą przynieść poważną sumę oszczędności. Jeśli dodatkowo zamiast w przysłowiowej skarpecie zostaną ulokowane na koncie oszczędnościowym, zysk wzrośnie. Co prawda wielu klientów banków, zwłaszcza tych starszych, czuje obawy w związku z lokowaniem środków (często życiowych oszczędności) w banku. Czy zatem ich obawy są uzasadnione? Warto przyjrzeć się bliżej ogólnej charakterystyce kont oszczędnościowych.

Czym są konta oszczędnościowe?

Konta oszczędnościowe to jeden z najpopularniejszych produktów oszczędnościowych, oferowany właściwie przez wszystkie banki w Polsce. Taki rachunek to swoisty dwupak finansowy. Z jednej strony bowiem posiada cechy charakterystyczne dla rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (zwanego rachunkiem osobistym), z drugiej zaś ma również cechy tradycyjnej lokaty. Wraz z podpisaniem umowy o prowadzenie konta oszczędnościowego klient uzyskuje dostęp do indywidualnego rachunku, na który może wpłacać oszczędności i wypłacać je z niego. Wysokość miesięcznych wpłat może być wielkością dowolną, uzależnioną od możliwości finansowych deponenta.

Oprocentowanie

W przeciwieństwie do zwykłego rachunku osobistego konto oszczędnościowe jest kontem oprocentowanym. Jest to oprocentowanie niższe niż w przypadku lokaty, jednak lokowanie środków na rachunku pozwala na stały dostęp do nich. W sytuacji kryzysowej czy nagłej potrzeby klient może swobodnie wypłacić całość bądź część zgromadzonych oszczędności. Jedyne, o czym należy pamiętać, to fakt, że wypłaty można dokonać jedynie w placówce banku bądź też (w przypadku niektórych banków) za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Warto również pamiętać o tym, że w przypadku kont oszczędnościowych w wielu przypadkach tylko pierwsza wypłata jest wolna od kosztów, przy następnym deponowaniu środków klient będzie zobligowany już do uiszczenia opłaty zgodnie z obowiązującym cennikiem banku.

Bezpieczeństwo oszczędności

Dzięki nowoczesnej bankowości i nowoczesnym zabezpieczeniom można śmiało powiedzieć, że środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym czy lokacie są całkowicie bezpieczne. Aby wypłacić zgromadzone na rachunku pieniądze, należy stawić się w banku lub jego oddziale i dopiero za okazaniem dowodu osobistego klient będzie mógł zrealizować transakcję. Nie ma obawy, że ktoś niepowołany wejdzie w posiadanie środków osoby oszczędzającej. Jeśli bank, w którym ulokowano pieniądze, będzie miał problem z płynnością finansową, zwrot oszczędności zgromadzonych na koncie gwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (16.12.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
896 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Lokata czy konto oszczędnościowe 29.4.2015 10:29 przez:
natglika
Co wybrać lokatę czy konto oszczędnościowe 17.5.2014 11:45 przez:
mariqa
mKonto Aquarius Intensive - sposób na oszczędzanie ? 9.2.2016 9:12 przez:
kysan

forum o lokatach

Forum finansowe dla firm
Czy konto w Paypall się opłaca? 23.6.2015 10:37 przez:
ilion

forum finansowe dla firm