12.11.2014, 14:42

Wady i zalety kont oszczędnościowych

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Wady i zalety kont oszczędnościowych

Konto oszczędnościowe to wygodny i bezpieczny sposób na oszczędzanie. Zanim jednak zdecydujemy się na jego założenie, warto sprawdzić, jakie ma zalety i wady.

Nie należy mylić konta oszczędnościowego ze zwykłym rachunkiem osobistym (ROR) albo z lokatą terminową. Jak sama nazwa wskazuje, jest to konto, którego zadaniem jest bezpieczne wypracowanie zysku dla właściciela tego konta. W porównaniu z ROR-em możemy tu liczyć na wyższe oprocentowanie. Oczywiście trudno do końca porównywać te dwa typy kont. ROR z założenia charakteryzuje się wysoką funkcjonalnością (np. tanie przelewy, stałe zlecenia, polecenia wypłaty itd.), a konto oszczędnościowe służy przede wszystkim do gromadzenia środków, by na nich zarabiać.

Konto oszczędnościowe to dobra alternatywa dla lokat terminowych. Z tych ostatnich powinny korzystać osoby, które mogą pozwolić sobie na czasowe zamrożenie kapitału (często rezygnacja z lokaty oznacza utratę odsetek). W przypadku konta oszczędnościowego nie ma takiego wymogu. Tutaj przez cały czas mamy dostęp do zgromadzonych środków, możemy je dowolnie wpłacać i wypłacać. W przypadku tej ostatniej operacji, zazwyczaj tylko pierwsza wypłata w danym miesiącu jest darmowa, a każda następna płatna (kilka złotych), co jednak również zmusza do racjonalnego planowania dysponowania kapitałem.

Jeśli porównujemy konto oszczędnościowe i lokatę, musimy sobie jednak zdawać sprawę, że ta ostatnia zazwyczaj ma nieco wyższe oprocentowanie. Konto oszczędnościowe charakteryzuje się także zmiennym oprocentowaniem, podczas gdy lokata może mieć zarówno zmienne, jak i stałe oprocentowanie. W przypadku tego ostatniego instrumentu finansowego, kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu oszczędzania, a przy koncie oszczędnościowym może być dzienna lub miesięczna.

Przy wyborze konta oszczędnościowego powinniśmy kierować się różnymi czynnikami (np. przewidywaną częstotliwością wypłat i prowizją za te operacje). Dobrze jest sprawdzić oferty różnych banków, porównać oprocentowanie kont i to, np. czy nie zmienia się jego poziom w zależności od ilości zgromadzonych środków.

Warto sprawdzić także, jak często kapitalizowane są odsetki, czyli zysk z oprocentowania konta. Oczywiście, im częściej, tym lepiej. Kapitalizacja odsetek zwiększa saldo bazowe konta, a to właśnie wspomniane saldo wpływa na poziom odsetek w kolejnym okresie kapitalizacji.

Konto oszczędnościowe to przede wszystkim bezpieczny instrument oszczędzania. Raczej nie zarobimy tu ogromnych pieniędzy w krótkim okresie, ale nasz zysk będzie pewny i pozbawiony ryzyka, jakim charakteryzuje się, np. giełda papierów wartościowych, a do tego mamy dostęp do swoich pieniędzy, gdy ich potrzebujemy.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (12.11.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
896 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Faktoring - wady i zalety oraz realne koszta? 7.3.2016 16:27 przez:
bradley
Za i przeciw karty kredytowej 21.6.2014 21:01 przez:
MateuszO

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
ING życie? 8.9.2014 13:53 przez:
kajabroja

forum o ubezpieczeniach

Forum GSM
Huawei Nexus 6P - wady i zalety - co sądzicie? 4.4.2016 9:49 przez:
bradley
lepszy mix czy abonament? 16.12.2015 8:19 przez:
lawinia

forum gsm