31.10.2014, 12:51

Dlaczego warto otworzyć konto oszczędnościowe?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9.5     / 10 (oddano 2 głosów)

Dlaczego warto otworzyć konto oszczędnościowe?

Oszczędzanie, bez względu na jego formę, to zawsze dobry pomysł. Polacy coraz częściej decydują się na konto oszczędnościowe. Sprawdźmy, czy i dlaczego warto je otworzyć.

Konto oszczędnościowe to w pewnym sensie połączenie lokaty i rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR). W porównaniu do lokaty terminowej mamy tu większą swobodę działania i zagwarantowaną elastyczność, jeśli chodzi o wykorzystywanie środków zgromadzonych na koncie.

Lokata terminowa jest zazwyczaj wyżej oprocentowana niż konto oszczędnościowe, ale w przypadku jej zerwania najczęściej tracimy odsetki. Ten produkt jest odpowiedni dla osób, które mogą sobie pozwolić na zamrożenie gotówki i nie dysponowanie nią co najmniej miesiąc (choć zdarzają się lokaty i na krótszy termin). Zazwyczaj im dłuższy okres trwania depozytu, tym wyższe oprocentowani i - oczywiście - zysk.

Konto oszczędnościowe charakteryzuje się zwykle niższą stopą zwrotu, ale nie musimy się martwić o zdobycie środków w przypadku nieprzewidzianych wydatków. Zazwyczaj banki oferują darmowe prowadzenie takiego konta, ale niektóre żądają przy tym spełnienia ściśle określonych warunków (np. korzystanie z dodatkowych produktów finansowych - głównie ROR-u).

Wybierając konkretny rachunek oszczędnościowy, należy zwracać uwagę przede wszystkim na jego oprocentowanie oraz na ewentualne dodatkowe opłaty za otwarcie i prowadzenie. Dobierając ofertę dla siebie najlepiej skorzystać z porównywarki, takiej jak Comperia.pl.

W tej chwili najwyższe oprocentowanie - na poziomie 3,5% w skali roku - oferuje Getin Bank ze swoim Kontem Oszczędnościowym. Nie poniesiemy tu żadnych kosztów, jeśli chodzi o otwarcie i prowadzenie tego rachunku, jednak trzeba posiadać tu ROR. W przypadku przelewów tylko pierwszy w danym miesiącu jest bezpłatny.

Indeksowane Konto Oszczędnościowe Toyota Banku charakteryzuje się oprocentowaniem 3,15% w skali roku. Nie trzeba zakładać ROR-u, a wszystkie przelewy, zarówno internetowe, jak i telefoniczne, są darmowe. Jednak za prowadzenie konta zapłacimy 30 zł miesięcznie. Przelewy wewnętrzne i zewnętrzne przez Internet są bezpłatne.

3% w skali roku zarobimy na Koncie Smart Saver w ING Banku Śląskim. Otwarcie i prowadzenie rachunku jest darmowe, ale za to wszystkie przelewy zewnętrzne są płatne. Dużym plusem jest również możliwość uczestnictwa w programie bankujesz-kupujesz (program lojalnościowy, w którym, płacąc kartą, zdobywa się punkty, za które można potem nabyć produkty w specjalnych cenach).

Konto oszczędnościowe nie jest rozwiązaniem dla tych, którzy chcą szybko i dużo zarobić. To produkt, który jest bezpieczny i do tego elastyczny, jeśli chodzi o dostęp do gromadzonych tam pieniędzy. To są jego największe zalety.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (31.10.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
1002 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora