21.03.2019, 15:54

Ile lat musi mieć dziecko, żeby założyć mu konto?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Ile lat musi mieć dziecko, żeby założyć mu konto?

Prawo bankowe nie wymienia minimalnej granicy wieku dla posiadaczy kont bankowych. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by założyć rachunek bankowy choćby niemowlakowi. Mimo tego zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego dopiero osoba, która ukończyła 13 lat uzyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Dopiero w tym wieku zyskuje prawo do podejmowania samodzielnych decyzji, np. związanych z zarządzaniem pieniędzmi na swoim koncie.

Własne konto dla 13-lata

13-latek będzie mógł zawrzeć umowę o konto osobiste - pod warunkiem wyrażenia na to pisemnej zgody jego rodzica lub prawnego opiekuna. By założyć konto dla dziecka, wystarczy udać się do dowolnej placówki bankowej z dokumentami potwierdzającymi tożsamość dziecka i jego opiekuna. Na umowie otwarcia konta muszą się znaleźć podpisy przedstawiciela ustawowego dziecka - bez zgody opiekuna nastolatek nie założy konta w żadnym banku.

Konta dla najmłodszych dzieci

Granica 13 lat nie warunkuje możliwości posiadania konta - określa jedynie minimalny wiek samodzielnego posiadacza rachunku. Oznacza to, że rodzice mogą założyć rachunek depozytowy dla młodszego dziecka (choćby niemowlaka), jednak nie będzie ono mogło samodzielnie zarządzać kontem i zgromadzonymi na nim oszczędnościami do czasu osiągnięcia wieku, w którym nabędzie zdolność do czynności prawnych.

Konta dla dzieci poniżej 13 lat najczęściej występują jako subkonta do rachunku osobistego rodzica.

Rachunki dla najmłodszych posiadają w swojej ofercie tylko nieliczne banki.

Płatności kartą dopiero od 13 roku życia

Dziecko w wieku co najmniej 13 lat otrzyma możliwość uzyskania karty debetowej, ale - mimo jej nazwy - nie będzie mogło korzystać z debetu na koncie. Dopuszczalne saldo debetowe lub kredyt odnawialny w rachunku - jak każdy produkt kredytowy - są zarezerwowane wyłącznie dla osób dorosłych.

Małoletni posiadacz karty płatniczej będzie mógł za jej pomocą wypłacać gotówkę z bankomatów, płacić za zakupy kartą, a nawet płacić przez Internet.

Opiekun ustawowy dziecka zawsze będzie miał jednak prawo wniesienia sprzeciwu, na podstawie którego bank przestanie udostępniać dziecku określone usługi, np. kartę płatniczą.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (21.03.2019).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
950 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt na mieszkanie dla osoby pracującej za granica? 3.5.2017 19:59 przez:
AdrianC
Mieszkanie z MDM a wynajem. 29.4.2016 10:34 przez:
bradley

forum o kredytach

Forum o lokatach
Dobry kredyt dla seniora - w jakim banku? 9.3.2016 15:35 przez:
Ela34
jaki fundusz inwestycyjny? 27.5.2015 11:42 przez:
hubertus

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Pomyłka w ubezpieczeniu OC samochodu 27.10.2014 21:49 przez:
BakŁażaN

forum o ubezpieczeniach

Forum GSM
Telefon dla seniora 26.9.2014 17:45 przez:
Sali

forum gsm