28.02.2017, 18:33

Nowość 2017: rozlicz swój PIT za pomocą bankowości elektronicznej

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 1 głosów)

Nowość 2017: rozlicz swój PIT za pomocą bankowości elektronicznej

W tym roku po raz pierwszy będzie można zlecić urzędowi skarbowemu rozliczenie za nas zeznania podatkowego PIT. Mało tego - będzie to można zrobić w szybki i wygodny sposób: poprzez bankowość elektroniczną (m.in. w PKO BP i ING BŚ).

Już od 15 marca tego roku powinna zacząć obowiązywać znowelizowana ustawa o podatku dochodowym, która umożliwi podatnikom łatwiejsze rozliczanie się z fiskusem. Rozliczenia roczne dla poszczególnych osób będzie przygotowywał teraz sam urząd skarbowy - na życzenie podatnika.

1. Wypełnij wniosek (np. przez bankowość elektroniczną)

By skorzystać z udogodnienia, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do US. Będzie można go wysłać poprzez system e-Deklaracje, portal podatkowy albo za pośrednictwem bankowości elektronicznej własnego banku (taką opcję już przygotowuje PKO BP). W formularzu będziemy musieli podać minimum informacji, takich jak m.in.:

  • nazwę urzędu skarbowego,
  • nazwę organizacji, której chcemy przekazać 1% naszego podatku,
  • kontaktowy adres e-mail

2. Poczekaj kilka dni na e-mail od fiskusa

Po przesłaniu wniosku należy poczekać kilka dni na to, by US przygotował dla nas wypełniony formularz PIT-37 na podstawie otrzymanych od naszego pracodawcy/pracodawców formularzy PIT-11.

3. Jeśli widzisz błędy na PIT-37, uzupełnij formularz samodzielnie

Nam pozostanie jedynie zweryfikowanie, czy dane uzupełnione przez US na druku PIT-37, który otrzymamy mailowo, są zgodne z rzeczywistością. Jeśli są prawidłowe, nie trzeba nic więcej robić - o ile US nie otrzyma od nas samodzielnie uzupełnionego formularza PIT-37, przyjmie, że ten egzemplarz, który nam wysłał w celu sprawdzenia, jest uzupełniony prawidłowo.

Możliwość przesłania wniosku o uzupełnienie deklaracji PIT poprzez bankowość elektroniczną to już kolejny krok łączący usługi bankowości i e-administracji. Przypominamy, że w roku ubiegłym banki uruchomiły opcję składania wniosków o świadczenie z Programu 500+, a także możliwość złożenia wniosku o Profil Zaufany, który umożliwia dostęp do usług e-administracji.

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.02.2017).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
897 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora